Tescilsiz markanın haksız rekabete göre korunması
Protection of unregistered trademark according to unfair competition
- Tez No: 834917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusunu tescilsiz markanın haksız rekabete göre korunması oluşturmaktadır. Tescilsiz markalar açısından uygulamada en sık oluşabilecek haksız rekabet hali, TTK m. 55/1-a-4'te düzenlenmektedir. İlgili Kanun hükmünde yer alan karıştırılma ihtimali, esasen marka hukuku kökenli bir kavramdır. Bu nedenle tescilsiz markalarda haksız rekabet kapsamında oluşabilecek karıştırılma ihtimalinin tespitinde marka hukuku yorum ve ilkeleri dikkate alınmaktadır. Bu yorum ve ilkeler haksız rekabetin niteliğine uygun düştüğü ölçüde somut olaya uygulanmaktadır. Çalışmamızda öncelikle tescilsiz markalar açısından marka hakkının kazanılması ele alınmış, ardından tescilsiz markalarda haksız rekabetin nasıl oluşabileceği ve haksız rekabete karşı korunma yöntemleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's thesis is the protection of unregistered trademarks according to unfair competition. The most common unfair competition act that may occur in practice in terms of unregistered trademarks is regulated under TCC Art. 55/1-a-4. The likelihood of confusion in TCC Art. 55/1-a-4 is essentially a concept originating from trademark law. Therefore, the interpretation and principles of trademark law are taken into account in determining the likelihood of confusion that may arise within the scope of unfair competition regarding unregistered trademarks. These interpretations and principles are applied to the concrete case to the extent appropriate to the nature of the unfair competition. In our study, firstly, the acquisition of the trademark right in terms of unregistered trademarks is discussed, then how unfair competition may occur in unregistered trademarks and the methods of protection against unfair competition are emphasized.