Marka hukukunda tescilsiz işaretlerin korunması
Unregistered signs under the scope of trademark law
- Tez No: 207223
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tescilsiz isaretler Türk Ticaret Kanunu'nun haksız rekabet hükümleri dısında diger özel kanun hükümlerine göre koruma altına alınmamıs olan yani ilgili sicillere tescil edilmemis olan isaretlerdir. Bunlara örnek olarak tescilsiz markalar, tescilsiz ticaret unvanları, tescilsiz isletme adları, tescilsiz tasarımlar, tescilsiz cografi isaretler, kisi adları, fotograflar, telif hakları ve alan adlarını verebiliriz. Bu isaretlerin korunması ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası düzenlemelerde benimsenen esas sistem tescil sistemidir. Ancak tescilsiz isaretler de tamamen koruma dısı bırakılmamıs ve bazı istisnai hükümler ile koruma altına alınmıslardır. Türk Hukukunda tescilsiz isaretlerin korunmasına yönelik düzenlemelere 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerinde rastlamaktayız. KHK hükümlerinden yararlanamayan tescilsiz isaretler ise Türk Ticaret Kanunu'nun haksız rekabet hükümlerine basvurabilirler. 556 sayılı KHK'de tescil sistemi benimsenmistir. Tescil sisteminde marka üzerindeki hak tescil ile dogar. Marka korumasında esas olarak tescil sisteminin getirilmesinin yanında bazı tescilsiz isaretlerin korunmasına iliskin olarak istisnai düzenlemeleri de görmekteyiz. Getirilen bu istisnai düzenlemeler, kullanım sonucu ayırt edici nitelik kazanmıs markalar, tanınmıs markalar, tescilsiz bir marka veya ticaret sırasında kullanılan bir isaret için daha önce hak elde edildigi durumlar, markanın baskasına ait isim, fotograf, telif hakkı veya sınai mülkiyet hakkını kapsadıgı durumlar ve rüçhan hakkının söz konusu oldugu durumlar içindir. Tescilsiz isaretlerin korunmasına yönelik düzenlemelere Türkiye'nin taraf oldugu uluslararası sözlesmelerde ve Avrupa Toplulugu Marka Hukuku mevzuatında da rastlamaktayız. Uluslararası arenada fikri ve sınai mülkiyet haklarının etkin sekilde korunmasını amaçlayan ilk düzenleme olan Paris Sözlesmesi tescilsiz isaretlerin korunmasına yönelik hükümlere özellikle tanınmıs markalar ve rüçhan hakkının söz konusu oldugu durumlar bakımından yer vermistir. Avrupa Toplulugu Marka Hukukunun temelini olusturan Avrupa Toplulugu Marka Yönergesi (89/104) ve Avrupa Toplulugu Marka Tüzügü (40/94) tescilsiz isaretlerin korunması konusunda önemli hükümler içermektedir. Bu düzenlemeler 556 sayılı KHK'nin yapılmasında da kaynak olarak alınmıstır. Anahtar Sözcükler 1. Tescilsiz
Özet (Çeviri)
Unregistered signs have not been under protection in accordance with the legal provisions of special acts except the Turkish Commercial Code. In other words they have not been registered to the relevant registries. Unregistered trademarks, unregistered commercial titles, unregistered business enterprises, unregistered designs, unregistered geographical signs, individuals? names, photographs, copyrights and domain names can be given as the most common examples of unregistered signs. The main method regarding the protection of these signs is ?registration system? that has been generally recognized under the provisions of national and international regulations. However unregistered signs have not been out of protection entirely also and taken under protection by some exceptional provisions. The regulations regarding the protection of unregistered signs have been stated in ?the Decree in the Force of Law on the Protection of Trademarks, No. 556? under the scope of Turkish Law implementations. Furthermore it is possible to refer to the unfair competition provisions of Turkish Commercial Code regarding the unregistered signs which are not under protection of above mentioned decree law. Registration system has been recognized according to the provisions of ?the Decree in the Force of Law on the Protection of Trademarks, No. 556?. Rights on the trademarks right shall be raised upon the registration under the implementation of registrations system. Considering trademark protection, it is possible to recognize the exceptional regulations regarding the unregistered signs besides the main registration system. These exceptional regulations have been provided concerning the trademarks acquired distinguishing character after utilization, well-known trademarks, an unregistered mark or a prior right regarding the signs used during the commercial activities, circumstances in which the trademarks include a name, a photograph, a copyright or an industrial property right pertaining to another person and circumstances considering pre-emptive right. It is possible to recognize the regulations regarding the protection of unregistered signs under the scope of the European Community Trademark Legislation and the international treaties to which Turkey is a party. ?Paris Convention for the Protection of Industrial Property? is the first regulation which intends to protect intellectual and industrial rights effectively over the international area. Provisions regarding the protection of unregistered signs have been stated especially in consideration with the well-known trademarks and pre-emptive right under the scope of the Paris Convention. ?First Council Directive of 21 December 1988 to approximate the laws of the Member States relating to trade marks (89/104/EEC)? and ?Council Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 on the Community trade mark? include significant provisions regarding the protection of unregistered signs. Above mentioned regulations constitutes the ground of both European Community Trademark Legislation and Decree in the Force of Law on the Protection of Trademarks, No. 556