Marka hukukunda tescil engelleri
The obstacles to the registration of trademark law
- Tez No: 209494
- Danışmanlar: PROF. YADİGAR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Birinci bölümde marka kavramına iliskin temel bilgiler verilmis, bu kapsamda marka hukukunun dünyada ve Türkiye'deki tarihi gelisimi, markanın tanımı, unsurları, islevleri ve türleri hakkında detaylı sekilde bilgiler verilmistir. kinci bölümde markanın tescili için gerekli olan asamaların seyrine deginilmis, daha sonra tescile engel teskil eden nedenler incelenmistir. Bu incelemede 556 sayılı kanun hükmünde kararnamenin benimsedigi tasnif sistemi esas alındıgından, kararnamenin 7. maddesinde mutlak tescil engelleri ve 8. maddedeki nispi tescil engelleri ayrı ayrı alt bölümler içerisinde detaylı olarak incelenmistir. Bu çerçevede markanın korunabilmesi için tescil asamasında ve tescilden sonra, 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 7. maddesine göre Türk Patent Enstitüsü'nün re'sen nazara aldıgı hükümler kapsamında tescili istenen marka basvuruları incelenmistir. Ayrıca 8. madde de belirtilen hükümler ile ilgili kisilerin itirazları üzerine yine Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan degerlendirme ve akabinde ortaya çıkabilecek dava yoluyla korunma imkanları incelenmistir. Bu incelemede her bir tescil engeli Türkiye'nin taraf oldugu uluslararası sözlesmeler, ulusal mevzuat, yerli ve yabancı doktrindeki hakim ve azınlıktaki görüsler ve Yargıtay içtihatları yogun biçimde taranmıs, ihtilaf konusu teskil eden hususlarda tüm farklı görüslere yer verilerek katıldıgımız görüslere göre tescil engelleri hakkında bir takım sonuçlara ulasılmıstır. Çalısmanın üçüncü ve son bölümünde tescilsiz isaretlerin hukukî durumu degerlendirilmistir. Bu kapsamda tescilsiz isaretlerin 556 sayılı KHK 113 çerçevesinde ne ölçüde korundugu degerlendirilip, bu isaretlerin korunmasında genel hüküm niteligi tasıyan Türk Ticaret Kanununda düzenlenen haksız rekabet hükümleri ve bu hükümlerin öngördügü koruma imkanları incelenmistir. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu tasarısının gündemde olması sebebiyle tasarının bu konuya iliskin hükümleri de degerlendirilerek tescilsiz isaretlerin korunması hakkında bazı sonuçlara ulasılmıstır. Çalısmanın sonuç kısmında da tüm bu yapılan degerlendirmelere göre ulasmıs oldugumuz hukukî sonuçlar belirtilmistir. Anahtar Kelimeler 1. Marka 2. Marka Hukuku 3. Tescil 4. Marka Hukukunda Tescil Engelleri 5. ltibasa Yol Açmak
Özet (Çeviri)
In the first part, the basic concepts related to trademark are introduced. Within this context, the historical development of trademark law in the world and in Turkey, the definition, elements, functions and varieties of trademark are detailed. In the second part, firstly, the steps for the registration of trademark are mentioned and then the causes that impede the registration of trademark are studied. In this part, based on the classification system adopted by the Statutory Decree no. 556, the absolute obstacles outlined in article 7 and relative obstacles outlined in article 8 are described fully under different subtitles. In this framework, applications for trademark within the context of the provisions considered automatically by the Turkish Patent Institute in accordance with article 7 of the Statutory Decree no. 556, during the phase of registration as well as after the registration. Additionally, the evaluation made by the Turkish Patent Institute upon the objection by the relevant people and the possibilities for protection through litigation after this evaluation have also been reviewed. In this study, each obstacle has been reviewed in the light of international conventions signed by Turkey, national legislation, domestic and foreign doctrine as well as the views of majority and minority and the decisions of the Supreme Court. Some conclusions have been achieved about the obstacles to the registration of trademarks in accordance with the views that comply with ours through studying all different views on conflicting issues. 115 In the third and last part of the study, the legal status of the marks with no registration has been studied. In this context, the extent of protection under the Statutory Decree no. 556 has been studied and the provisions setting the unjust competition under the general provisions of the Turkish Trade Law and their protection these marks has been reviewed. Moreover, the provisions in the Draft Turkish Trade Law have also been studied as this Draft is on the agenda. Some conclusions have been derived in the light of these provisions. In the conclusion part of the study, the legal conclusions that have been derived within the context of the considerations are stated. Keywords 1. Trademark 2. Trademark Law 3. Registration 4. Obstacles to the registration of trademarks 5. To give rise to confusion