Ritimanalist ve rizomatik düşünce bağlamında fotomontaj
Photomontage in the context of rhytimanalist and rhizomatic thinking
  1. Tez No: 834933
  2. Yazar: GÜLSENA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI IŞIKSAL MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
“Ritimanalist ve Rizomatik Düşünce Bağlamında Fotomontaj”başlıklı bu tez çalışmasında ilk olarak kolaj ve fotomontaj kavramının tarihsel üretim süreci ele alınmıştır. İlk bölümde, fotomontajın sanatsal ifade üzerindeki etkilerini ve mekanın nasıl fotomontaj yoluyla dönüştürülebileceği incelenmektedir. Montaj düşüncesi, farklı görsel öğelerin bir araya getirilmesi ile mekanın ve deneyiminin nasıl şekillenebileceğini açıklamak için kullanılır. İkinci bölümde, Deleuze ve Guattari'nin rizomatik düşünce kavramı incelenmektedir. Bu düşünce tarzı, hiyerarşik olmayan, ağsal bir yapıyı ifade eder ve bilgi, deneyim ve mekanın nasıl yayıldığını anlamak için kullanılır. Bu bilgiler ışığında, fotomontajın rizomatik bir yaklaşımla nasıl ilişkilendirilebileceği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, mekanı çeşitli boyutlarıyla ele alırken ritimanaliz kavramını kullanarak gündelik yaşamın ritmini ve mekansal düzenlemelerin nasıl etkileşimde bulunduğu incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, bu farklı düşünsel yaklaşımlar bir araya getirilerek fotomontajın, mekanın, ritmin ve rizomatik düşüncenin kesişiminde yeni bir anlayışın nasıl oluşturulabileceğini göstermek istenmiştir. Bu çalışma, sanatın ve düşüncenin farklı boyutlarını birleştirerek yeni bakış açıları sunma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled“Rhythmanalysis and Rhizomatic Thought: Photomontage,”we initially delve into the historical development of the concepts of collage and photomontage. The first chapter scrutinizes the effects of photomontage on artistic expression and explores how space can be transformed through photomontage. The concept of montage is employed to elucidate how different visual elements can be assembled to shape space and experience. The second chapter examines the concept of rhizomatic thought proposed by Deleuze and Guattari. This mode of thinking represents a non-hierarchical, networked structure and is employed to comprehend how knowledge, experience, and space are disseminated. In light of this information, we explore how photomontage can be related to a rhizomatic approach. In the third chapter, we investigate the rhythm of everyday life and the interaction of spatial arrangements using the concept of rhythmanalysis, considering various dimensions of space. In conclusion, this study aims to demonstrate how these distinct intellectual approaches can be integrated to create a new understanding at the intersection of photomontage, space, rhythm, and rhizomatic thought. This work emphasizes the potential to offer new perspectives by uniting different dimensions of art and thought