Evaluation of the antimicrobial effects and cytotoxicity of various mouthwashes appropriate for the use of children, in vitro.
Çocuklarda kullanıma uygun farklı içerikli gargaraların antimikrobiyal etkilerinin ve sitotoksisitelerinin in vitro olarak incelenmesi
  1. Tez No: 834934
  2. Yazar: PIRIL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUNGURTEKİN EKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, klorheksidin (CHX), fluorid, probiyotik ve bunların kombinasyonlarını içeren beş gargaranın antimikrobiyal etkilerini ve sitotoksisitesini karşılaştırmaktır (Klorhex: 0.2 % CHX, Humble Co.: CHX+NaF, Listerine: NaF, Luvbiotics: probiyotik+NaF, Henry blooms: probiyotik). Bu in vitro çalışmada, disk difüzyon yöntemi kullanılarak gargaraların Streptococcus mutans (S. mutans) üzerine antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Gargaraların biyofilm üzerine etkinliklerini değerlendirmek için ise bir in vitro biyofilm modeli kullanılmıştır. S. mutans biyofilmi, yapay tükürük ile kaplanmış hidroksiapatit diskler üzerinde oluşturulmuştur. Ortaya çıkan biyofilm üzerine gargaralar uygulanmış ve diskler konfokal lazer taramalı mikroskopta incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde gargaraların insan dermal fibroblast hücre hattı (HDF) üzerine sitotoksisitesi 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-5-(3-carboxymethoxyphenyl)-2-(4 sulfophenyl)-2H-tetrazolium (MTS) testi ile belirlenmiştir. Hücre kültürleri 30 saniye boyunca üç farklı konsantrasyonda (%5, %10 ve %20) gargaralara maruz bırakılmıştır ve HDF'lerin hücre canlılığı hesaplanmıştır. Disk difüzyon testi sonuçlarına göre gruplar arasında en yüksek inhibisyon zonu değerleri sırasıyla Klorhex, Luvbiotics ve Listerine gruplarında elde edilirken, Henry Blooms ve Humble Co. gruplarında inhibisyon zonu oluşmamıştır. Konfokal mikroskop ile analizin sonuçlarına göre en etkili antibiyofilm aktivitesi sırasıyla Klorhex, Luvbiotics, Listerine, Henry Blooms ve Humble Co. gruplarında görülmüştür. MTS testine göre Klorhex, Luvbiotics ve Listerine gruplarında hücre canlılığı önemli seviyede azalmıştır ve yüksek konsantrasyonlarda (%10 ve %20) neredeyse tüm hücrelerin öldüğü gözlenmiştir. Ayrıca Henry Blooms grubunda da, hücre canlılığı %20 konsantrasyonda oldukça azalmış, sadece Humble Co. grubu, tüm konsantrasyonlarda yüksek hücre canlılığı göstermiştir. Tüm gruplarda konsantrasyon arttıkça hücre canlılığının azaldığı görülmüştür. Bu çalışma sonucunda antimikrobiyal aktivitesi yüksek olan gargaraların sitotoksisitesinin de daha yüksek olduğu, sadece Humble Co. grubunun düşük düzeyde antimikrobiyal ve sitotoksik etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ancak, daha geçerli sonuçlar elde etmek için daha fazla in vitro ve in vivo çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to compare the antimicrobial effects and cytotoxicity of five mouthwashes containing chlorhexidine (CHX), fluoride, probiotics, and their combinations (Klorhex: 0.2 % CHX, Humble Co.: CHX+NaF, Listerine: NaF, Luvbiotics: probiotic+NaF, Henry Blooms: probiotic). In this in vitro study, the antimicrobial activity was screened against Streptococcus mutans (S. mutans) using the disc diffusion assay. To evaluate the antibiofilm efficacies, an in vitro biofilm model was used. The S. mutans biofilm was formed on the hydroxyapatite discs coated with the artificial saliva. The resulting biofilms were rinsed with mouthwashes, and the discs were examined with a confocal laser scanning microscope (CLSM). In the final part of the study, cytotoxicity of the mouthwashes was determined by 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-5-(3-carboxymethoxyphenyl)-2-(4 sulfophenyl)-2H-tetrazolium (MTS) assay on human dermal fibroblast (HDF) cell lines. The cell cultures were exposed to three different concentrations (5%, 10%, and 20%) of the mouthwashes for 30 seconds, and the cell viability of HDFs was calculated. According to the disc diffusion assay, the highest inhibition zone values among the groups were obtained in the Klorhex, Luvbiotics, and Listerine groups, respectively, and no inhibition zones were formed in Henry Blooms and Humble Co. groups. In the CLSM analysis, the most effective antibiofilm activity was seen in Klorhex, Luvbiotics, Listerine, Henry Blooms, and Humble Co. groups, respectively. According to the MTS assay, the cell viability decreased at certain levels in Klorhex, Luvbiotics, and Listerine groups. It was observed that almost all cells died in these groups at high concentrations (10% and 20%). Also, in the Henry Blooms group, the cell viability reduced highly at 20% concentration; only the Humble Co. group showed high cell viability at all concentrations. It was found that the cell viability decreased in all groups as the concentration increased. As a result of this study, it was observed that mouthwashes with higher antimicrobial activity also had higher cytotoxicity; only the Humble Co. group had lower antimicrobial and cytotoxic effects. However, more in vitro and in vivo studies are needed for more valid results.