Investigation of visible light communication channel performance under different noise level conditions
Görünür ışık iletişim sisteminin farklı gürültü seviyesi koşulları altında incelenmesi
  1. Tez No: 834948
  2. Yazar: HAYDER SAMI ABBAS AL GBURI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KIVANÇ TÜRELİ, PROF. DR. AHMED ABD AL-KAREEM ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kablosuz iletişim sistemlerinin performansı sönümleme ile sınırlıdır. Hızlı kablosuz iletişim için önerilen bir yöntem, görünür ışık iletişimidir (VLC). Ancak kanal koşulları, bit hızı ve dış gürültü dahil olmak üzere bir dizi değişken, VLC sistemlerinin performansını etkileyebilir. Bu tez, çeşitli çalışma koşulları altında VLC sistemlerinin performansına ilişkin bir çalışma sunmaktadır. Çalışma, kanal modelleme için Optisystem ve MATLAB yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistem performansı, bit hata oranı (BER) ve göz diyagramı temel alınarak test edildir. Çalışmanın bulguları, bit hızı ve dış gürültü arttıkça VLC sistemlerinin BER'inin de arttığını gösterdi. Gürültü ve bit hızının artmasıyla birlikte göz diyagramı kapanır ve bit hata oranı yükselir. Uyarlanabilir modülasyon ve kodlama teknikleri VLC sistemlerinin performansını artırabilir. Bu yöntemler, dinamik modülasyon şemasını ve mevcut kanal koşullarına kodlama hızı adaptasyonunu mümkün kılar. Bu çalışmanın sonuçları, farklı uygulamalar için VLC sistemlerini tasarlamak ve optimize etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The performance communication systems across wireless channels is limited by fading. A proposed method for fast wireless communication is visible light communication (VLC). However, a number of variables, including channel conditions, bit rate, and outside noise, can have an impact on how well VLC systems perform. This thesis presents a study of the performance of VLC systems under various operation conditions. The work was carried out using Optisystem and MATLAB software for channel modeling. Performance was tested based on bit error rate (BER) and eye diagram. The study's findings demonstrated that as bit rate and outside noise increase, so does the BER of VLC systems. Along with increased external noise and bit rate, the eye diagram closes and the probability of bit error increases. Adaptive modulation and coding techniques can boost the performance of VLC systems. These methods enable dynamic modulation scheme and coding rate adaptation to the current channel conditions. The results of this study can be used to design and optimize VLC systems for different applications.