İntrakraniyal ve ekstrakraniyal ileri düzey arteryel darlıklarda balon expandable koroner stent ve koroner balon anjiyoplasti ile tedavi sonuçları
Results of treatment with balloon expandable coronary stent and coronary balloon angioplasty in intracranial and extracranial advanced arterial narrowings
- Tez No: 834950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARBUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Dünyada en sık ölüm nedeni dolaşım sistemi hastalıkları olup serebrovasküler inme bu gruptaki ikinci en sık ölüm nedenidir. Erişkin hastalarda en sık engelilik durumu yaratan patolojidir. Ekonomik ve sosyal açıdan ciddi etkileri nedeniyle halk sağlığı için önemli bir problemdir. Medikal tedaviye rağmen yakın zamanda geçici iskemik atak veya şiddetli darlığı olan inme geçiren hastalarda, inme tekrarlama riski oldukça yüksektir.1 Stentleme ve balon anjiyoplasti teknolojisi günümüzde giderek gelişmekte ve daha güvenilir, etkili hale gelmektedir. Girişimsel nöroradyoloji alanında da yüksek teknolojik mikro malzemelerin kullanım sıklığı artmaktadır. Bu çalışmanın amacı anterior ve posterior serebrovasküler sirkülasyonun aterosklerotik hastalıklarında kullanılan koroner balon ve koroner stentlerin etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmak ve merkezimizdeki teknik ve klinik sonuçları sunmaktır. MATERYAL VE METOD: 2019-2022 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi nöroradyoloji anjiyo ünitesinde anterior ve posterior serebrovasküler sirkülasyondaki ileri derecede darlığı ve/veya akut tıkanıklıkları olan koroner balon ve/veya koroner stentleme ile anjiyoplasti yapılan 27 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların görüntü ve dosyaları hastane arşivinden çıkarılarak incelenmiştir. Stenotik lezyonlara akım ve darlık morfolojisine uygun boyutlarda balon ve/veya stentleme yapılan olguların yaşı, cinsiyeti, demografik özellikleri, hastaneye başvuru semptomları, görüntüleme özellikleri, işlem özellikleri, komplikasyonları ve işlem sonrası takip bulguları değerlendirildi. Hastaların işlem öncesi, çıkış ve takip mRS skorları ile birlikte mortalite ve morbidite oranları değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 19 erkek (%70,37), 8 kadın (%29,62) toplam 27 hastada yapılan 28 işlem dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 42-89 arasında dağılım göstermekte olup ortanca yaş 66,5 olarak hesaplandı. Hastaların 24'ü akut posterior veya anterior sirkülasyon inmesi ile acile başvuran hastalar olup 4 hastaya elektif planlama yapılarak işlem yapılmıştır. Müdahele edilmiş olan vasküler darlıkların 5'inde (%17,85) ateroskleroz zemininde tromboemboli, diğer 22'sinde (%78,57) aterosklerotik hastalığa bağlı ileri düzeyde daralma mevcuttu. Olgulardan birinde de (%5,09) bilateral İKA petröservikal bileşke düzeyinde disseksiyona bağlı daralma mevcuttu. Çalışmadaki stenotik lezyonların 10'u (%35,71) anterior sirkülasyon, 18'i (%64,29) posterior sirkülasyon arterlerinde yer almaktaydı. Toplam 28 lezyona yapılan işlemlerde bir olguda (%3,57) periprosedürel komplikasyon olarak tanımlanan ekstravazasyon gelişti. Koroner balon anjiyoplasti yapılan lezyonlarda plak disseksiyonu görülme oranı %23,52 olarak hesaplandı. Posterior ve anterior sirkülasyonda işlem yaptığımız darlıklarda işlem sonrası rezidü stenoz oranlarımız sırası ile sadece balon anjiyoplasti yapılanlarda %20 ve %23,33, koroner balon ve stent uyguladıklarımızda %6,67 ve %0, sadece balon expandable koroner stent kullandığımızda %0 olarak saptadık. 4 olguda ilk ay exitus izlenmiş olup 3'ü posterior sirkülasyon grubundaydı. Anterior ve posterior sirkülasyon grupları karşılaştırıldığında mortalite arasında anlamlı farklılık görülmedi (Ki-kare testi, P=0,364). Sirkülasyon grubu farketmeksizin olguların sigara içip içmemesinin mortalite ile arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (P=0,007). Olguların takiplerinde komplikasyon, morbidite ve mortalite görülmeyen anterior sirkülasyon grubunda 7 olgu (%70), posterior grubunda ise 11 olgu (%61,11) mevcuttu ve bunlar iyi klinik gidişli olgular olarak değerlendirildi. SONUÇ: Endovaksüler yöntemle balon anjiyoplasti veya stentlemenin stenoz tedavisinde önemli bir yeri olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle çıplak metal stentler, balon ile genişleyen stentler ve ilaç kaplı stentler kullanılmıştır. Araştırmamızda akut inme semotomları ile başvuran olgu sayısı çoğunlukta olduğundan mortalite artmaktaydı. Mekanik trombektomi yapılan olgularda da mortalite istatistiksel anlamlı olarak artmaktadır. Posterior grubundaki mortalite oranı daha yüksek olmasına rağmen anlamlı istatistiksel farklılık saptanmadı. Sigara içiciliği mortaliteyi etkileyen bağımsız bir prediktör olduğu da gösterildi. Balonla genişletilebilir koroner stentler ve koroner balon anjiyoplasti, intrakraniyal ve ekstrakraniyal ileri arter daralmalarında etkili tedavi seçenekleri gibi görünmektedir. Ancak orta baziler arter ve orta serebral arter M1 segmentlerinde perforan dal kaybına yol açma riski mevcuttur. Bu çalışmadaki sınırlamalar tek merkezli olması ve oldukça az sayıda olgu içermesi nedeniyle istatistiksel yanılgılar yaratabilir. Yine de bu çalışmada koroner balon anjiyoplasti ve koroner stentlemenin stenozu olan olgularda iskemik alanda perfüzyonun yüksek oranda düzelebildiği ve düşük komplikasyon oran larının olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE:Cardiovascular diseases are the leading cause of mortality worldwide, with cerebrovascular stroke being the second most common cause within this group. It is the most common cause of disability in adult patients and poses a significant problem for public health due to its economic and social implications. Despite medical treatment, patients who have recently experienced transient ischemic attacks or severe stenosis after stroke are at high risk of recurrence. 1 Interventi onal neuroradiology has been increasingly advancing in the field of stenting and balloon angioplasty, becoming more reliable and effective. The use of hightech micro radiology. The aim of this study is devices is also on the rise in interventional neuroto investigate the effectiveness and reliability of coronary balloons and stents used in atherosclerotic diseases of the anterior and posterior cerebrovascular circulation and present the technical and clinical outcomes in our center. MATERIALS AND METHODS: A total of 27 patients who underwent angioplasty with coronary balloons and/or coronary stenting due to severe stenosis and/or acute occlusions in the anterior and posterior cerebrovascular circulation were included in the study, conducted at the Neuro Radiology Angiography Unit of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between 2019 and 2022. The imaging and files of these patients were retrieved from the hospital archive for analysis. The age, gender, demographic characteristics, present ing symptoms, imaging features, procedural details, complications, post preprocedure, discharge, and follow-- procedural followup findings, and up modified Rankin Scale (mRS) scores, as well as mortality and morbidity rates, were evaluated. RESULTS: The study included a total of 27 patients (19 males [70.37%] and 8 females [29.62%]) who underwent 28 procedures. The ages of the patients ranged from 42 to 89 years, with a median age of 66.5. Among the patients, 24 presented to the emergency department w ith acute posterior or anterior circulation stroke, and 4 patients underwent elective planning for the procedure. Five cases (17.85%) exhibited thromboembolism on an atherosclerotic background, while 22 cases (78.57%) had advanced narrowing due to atherosc (5.09%) also had stenosis at the level of bilateral ICA petrolerotic disease. One case cervical junction due to dissection. Among the stenotic lesions, 10 (35.71%) were located in the anterior circulation, and 18 (64.29%) were in the posterior circulation arteries. One case (3.57%) developed extravasation, defined as a periprocedural complication. The rate of plaque dissection in lesions treated with coronary balloon angioplasty was 23.52%. After the procedures for stenosis in the posterior and anterior ci rculation, residual stenosis rates were found to be 20% and 23.33% in cases treated with balloon angioplasty alone, 6.67% and 0% in cases treated with both coronary balloon and stent, and 0% in cases where only balloonexpandable coronary stents were used. Four cases resulted in exitus within the first month, with 3 of them being in the posterior circulation group. There was no significant difference in mortality between the anterior and posterior circulation groups (Chisquare test, P=0.364). Regardless of the circulation group, there was a significant association between smoking status and mortality (P=0.007). Among the cases, 7 (70%) in the anterior circulation group and 11 (61.11%) in the posterior circulation group had no complications, morbidity, or mo rtality, and were considered. CONCLUSION:Endovascular techniques such as balloon angioplasty and stenting have an important role in the treatment of stenosis. With technological advancements, bare metal stents, balloon expandable stents, and drugeluting stents have been utilized. The higher mortality observed in cases presenting with acute stroke symptoms and those undergoing mechanical thrombectomy was statistically significant. Although the mortality rate was higher in the posterior circulation group, no significant statistical difference was found. Smoking was identified as an independent predictor affecting mortality. Balloonexpandable coronary stents and coronary balloon angioplasty appear to be effective treatment options for advanced intracranial and extracranial arterial stenosis. However, there is a risk of perforator branch loss in the middle basilar artery and middle cerebral artery M1 segments. The limitations of this study, including its singlecenter nature and the small number of cases, may introduce statistical biases. Nevertheless, this study demonstrates that coronary balloon angioplasty and stenting in patients with stenosis can result in substantial improvement in perfusion in the ischemic area and low complication rates.