Sınıf öğretmeni yetiştirme sürecinde ilkokullarda gerçekleştirilen öğretmenlik uygulaması çalışmalarının incelenmesi
Examination of teaching practice in primary schools during the classroom teacher training process
- Tez No: 834962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SANİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenliği lisans programının dördüncü yılında yer alan ve ilkokullarda gerçekleştirilen öğretmenlik uygulamalarını; öğretme-öğrenme süreçleri, mesleki çalışmalar ve öğretmen adayı-uygulama öğretmeni-öğretim elemanı işbirliği boyutunda sınıf öğretmeni adayları ve uygulama öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda belirlemeye çalışmaktır. Tarama modelindeki bu çalışmanın araştırma grubunu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Programı dördüncü sınıfta öğrenim gören 73 öğretmen adayı ve Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Programı dördüncü sınıfta öğrenim gören 42 öğretmen adayı oluşturmuştur. Bolu ili merkez ilçelerindeki ilkokullarda görev yapan 33 ilkokul öğretmeni ile Düzce ili merkez ilçelerindeki ilkokullarda görev yapan 16 ilkokul öğretmeni de araştırma grubunda yer almıştır. Araştırmada 115 sınıf öğretmeni adayı ve 49 uygulama öğretmeni olmak üzere toplam 164 kişiden veri toplanmıştır. Verilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanılan“Öğretmenlik Uygulaması Öğretmen Adayı Anketi”ve“Öğretmenlik Uygulaması Uygulama Öğretmeni Anketi”kullanılmıştır. Anket formları Google formlar üzerinden online ankete dönüştürülmüştür. Anketler katılımcıların e-postalarına gönderilerek ankete katılım sağlanmıştır. Verilerin toplanması 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre; Öğretmen adaylarının yarıdan fazlası iki dönemde 12'şer hafta yapılan öğretmenlik uygulamasını yetersiz buldukları ve 3.sınıftan itibaren her dönem olmasını istedikleri saptanmıştır. Adayların tamamına yakınının dersi planlarken öğretim programını kullandığı, yarıdan fazlasının ise öğretim süreçlerinde mobil öğrenme uygulamalarından en fazla Eba'yı tercih ettikleri belirlenmiştir. Uygulama öğretmenlerinin öğretmen adaylarına en çok öğrencilerle iletişim kurma, ses tonunu etkili kullanma ve sınıf yönetimi konularında rehberlik ettikleri saptanmıştır. Öğretmen adaylarını uygulama sürecinde olumsuz yönde etkileyen en büyük sorunun KPSS hazırlık süreci olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the teaching practices in primary schools in the fourth year of the classroom teacher education undergraduate program; teaching- learning process, professional studies and teacher candidate-practice teacher-university lecturer cooperation dimension in line with the views of classroom teacher candidates and practice teachers. The research group of this study in the descriptive survey model consisted of 73 teacher candidates studying in the fourth grade of Bolu Abant Izzet Baysal University Education Faculty Classroom Teacher Education Program and 42 teacher candidates studying in the fourth grade of Düzce University Education Faculty Classroom Teacher Education Program. 33 practice teachers working in primary schools in Bolu province and 16 practice teachers working in primary schools in Düzce province were also included in the research group. In the study, data were collected from a total of 164 people,115 of whom are classroom teacher candidates and 49 practice teachers. The“Teaching Practice Teacher Candidate Survey”and the“Practice Teacher Survey”prepared by the researcher were used to collect the data. Survey forms were converted into online survey via Google forms. The surveys were sent to the e-mails of the participants. Data collection was carried out in the spring term of the 2019-2020 academic year. Percentage and frequency values were used in the analysis of the data. According to the results of the research; it was revealed that more than half of the prospective teachers found the teaching practice, which was done for 12 weeks in two terms, insufficient and they wanted it to be every term starting from the 3rd grade. It was determined that almost all of the teacher candidates used the Primary Curriculum while planning the lesson. More than half of the candidates prefer Eba the most among the mobile learning applications in their teaching processes. It was determined that practice teachers mostly guide prospective teachers in communicating with students, using tone voice effectively and classroom management. It was found that the biggest problem that negatively affects teacher candidates in the teaching practice process was the KPSS preparation process.