Bezelye'de (Pisum sativum L.) farklı azot dozları ve ekim sıklığının verim ve verim öğelerine etkileri
The Effects of different row spacing and nitrogen doses on yield and yield components in pea (Pisum sativum L.)
  1. Tez No: 83499
  2. Yazar: KAMİL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma 1997-1998 yılında A. Ü. Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Araştırmada, Karina bezelye çeşidinin üç farklı sıra aralığının (20, 30, 40 cm) ve üç farklı azot (0, 2 ve 4 kg / da) dozunun; bitki boyu, bitki ağırlığs, bitkide bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı bitkide tane sayısı, bitkide tane ağırlığı, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı ve verim üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekim, ilkbaharda, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak, 2.5 x 2.4 m boyutlarındaki parsellere 6 kg / da P2Os gübresi verilerek ve bakteri aşılaması yapılarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; Yazlık olarak ekilen bitkilerde; bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bitkide bakla ağırlığı ve verim üzerinde uygulanan azot dozları ve sıra aralıkları önemli farklılıklar oluşturmuş, hasat indeksinde sadece sıra aralıkları önemli bulunurken, 100 tane ağırlığında her iki faktörde önemsiz bulunmuştur. Bitki ağırlığı, bitkide tane sayısı ve bitkide tane ağırlığı yönünden; azot dozları, sıra aralıkları ve azot dozları x sıra aralıkları interaksiyonu istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Araştırmada faktör olarak ele alınmayan bakteri aşılamasının da etkisiyle 2 kg / da azot uygulaması daha yüksek değerler göstermiş, 40 cm sıra aralığında bitkiler daha iyi gelişerek, verim ve verim öğelerinde belirgin farklılıklar oluşturmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bezelye. Karina çeşidi, sıra aralıkları, azot dozları, bakteri aşılaması, verim, verim öğeleri, interaksiyon, Duncan Testi
Özet (Çeviri)
The research was conducted at Applying and Research Farm, Faculty of Agriculture. University of Ankara in 1997-1998. The aim of this research was to determine the effect of three different row spacing (20. 30. 40 cm) and three different nitrogen doses (0. 2. 4 kg/da) on plant height, plant weight, number of pod per plant, weight of pod per plant, number of seed weight, harvest index, one hundred seed weight and yield of Pea ev Karine. The experiment was established according to split plots of randomized blocks with three replications in the spring sowing time. 6 kg/da P?0