Karık sulama sistemlerinde tasarım kriterlerinin maliyet unsurlarına etkisi
Effect of design criteria on furrow irrigation system costs
  1. Tez No: 83500
  2. Yazar: SİBEL KARABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARIK SULAMA SİSTEMLERİNDE TASARIM KRİTERLERİNİN MALİYET UNSURLARINA ETKİSİ Sibel KARABAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Danışman: Prof.Dr. Osman YILDIRIM Jüri : Prof.Dr. Mehmet APAN Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ Bu çalışmada, karık sulama sistemlerinde, farklı parsel büyüklüğü, parselde en-boy oranı, karık aralığı, karık eğimi ve kullanılabilir su tutma kapasitesi gibi tasarım kriterlerinin karık uzunluğu, karık debisi ve birim alan sistem debisi ile farklı sistem maliyet unsurları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuçta, karık uzunluğunun parsel alanı, karık aralığı, karık eğimi ve kullanılabilir su tutma kapasitesine bağlı olarak değiştiği ve bu değerler arttıkça artış gösterdiği bulunmuştur. Karık debisi; parsel en-boy oranı ve kullanılabilir su tutma kapasitesi arttıkça artış göstermiştir. Parsel alanı ve karık eğimi, karık debisi üzerinde etkili olmamıştır. Birim alan tesis masrafları: parsel alanı, en-boy oranı, karık aralığı, karık eğimi ve kullanılabilir su tutma kapasitesi değerleri arttıkça düşmektedir. Yıllık toplam masrafların % 86.5'ini sabit masraflar, % 13.5'ini ise işletme masrafları oluşturmaktadır. 1999, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Karık sulama sistemi, proje kriterleri, sistem maliyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DESIGN CRITERIA ON FURROW IRRIGATION SYSTEM COSTS Sibel KARABAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr.Osman YILDIRIM Jury : Prof.Dr. Mehmet APAN Prof.Dr. M.Ali TOKGÖZ In this study it was investigated the effects of design criteria such as parcel area, ratio between width and length of parcel, furrow spacing, slope, and available water holding capacity on furrow length, furrow inflow rate, system capacity per unit area and different system cost elements. As a result, it was found that furrow length was effected by parcel area, furrow spacing, furrow slope and available water holding capacity and furrow length was longer when these criteria increased. Furrow inflow rate increased due to increment of width-length ratio of parcels and available water holding capacity. Parcel area and furrow slope did not effect furrow inflow rate. The establishment costs decreased with increasing parcel area, width-length ratio, furrow spacing, furrow slope and available water holding capacity. In addition, % 86.5 and % 13.5 of annual total costs were fixed and operational costs, respectively. 1999, 65 pages. KEY WORDS: Furrow irrigation, design criteria, system costs.