Yahudilik ve Hristiyanlıkta peygamberlik anlayışı
Prophecy in Judaism and Christianity
  1. Tez No: 835008
  2. Yazar: HİLAL KEKEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Peygamber, ilahi emri insanlara ulaştırmakla sorumlu tutulmuş kişidir. Allah, insanı yaratmış ve başıboş bırakmamıştır. Nitekim ona doğru yolu gösterecek rehberler göndermiştir. Bu rehberler ise peygamberlerdir. İlahi dinlerin bütününde peygamberlik inancı mevcuttur. Yahudilikte en büyük peygamber Hz. Musa olarak kabul edilirken Hristiyanlıkta ise Hz. İsa Tanrının ete kemiğe bürünmüş hali olarak kabul edilmiştir. Her iki dinde de peygamber olarak kabul edilen kişiler farklı özellikler arz etse de Allah tarafından insanları doğru yola iletecek, bilmediklerini öğretecek bir peygamberin gönderildiği inancı ortaktır. Çalışmada, Yahudilik ve Hristiyanlığın peygamberlik anlayışına yaklaşımları, peygamberlik hakkındaki söylemleri, her iki dinin peygamberlik konusundaki benzer ve farklı düşünceleri kendi kutsal kitapları bağlamında ele alınarak tarafsız ve karşılaştırmalı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Prophet is the person who is held responsible for conveying the divine order to the people. God created man and left him alone. Indeed, He sent guides to him that showed him the right way. These guides are prophets. There is a belief in prophethood in all divine religions. The greatest prophet in Judaism While he is accepted as Moses, in Christianity, Hz. Jesus is considered to be God's incarnation. Although the people accepted as prophets in both religions have different characteristics, it is common belief that a prophet was sent by Allah to guide people to the right path and teach them to know. In this study, the approaches of Judaism and Christianity to the understanding of prophecy, the discourse of prophetic deeds, the capture of Christianity and their holy books, similar and different to the understanding of prophecy of both religions, have been tried to be examined in a way that can be understood.