'Hücre ve bölünmeler' ünitesinde öğrenme galerisi yönteminin uygulanmasının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of applying the learning gallery method in the 'Cells and divisions' unit on 7th grade students' academic success and 21st century skills
- Tez No: 835027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf“Hücre ve Bölünmeler”ünitesinde öğrenme galerisi yönteminin uygulanmasının öğrencilerinin akademik başarılarına ve 21.yüzyıl becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenerek 2022-2023 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören 45 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma yöntemi olarak, nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada deney ve kontrol grupları yansız olacak şekilde atanarak bir deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki öğrencilere fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan mevcut yöntem, deney grubundaki öğrencilere ise öğrenme galerisi yöntemi esas alınarak dersler işlenmiştir. Araştırma kapsamında Hücre Bölümleri Akademik Başarı Testi (HBABT) ve 21. Yüzyıl Becerilerini Ölçme Ölçeği (YBÖÖ) veri toplama aracı olarak öğrencilere ön ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada kapsamında uygulanan öğrenme galerisi yönteminin etkisini belirlemek için“Hücre ve Bölümleri Akademik Başarı Testi”(HBABT) ve“21. Yüzyıl Becerilerini Ölçme Ölçeği”veri toplama araçlarından elde edilen verilere kovaryant analizi (ANCOVA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the effect of the application of the learning gallery method on the 7th grade students' academic achievement and 21st century skills in the“Cells and Divisions”unit. The study group of the research was determined by the accessible sampling method and consists of 45 students studying in the 7th grade in two secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. As a research method, quasi-experimental design research method with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. In this study, an experimental and a control group were formed by assigning the experimental and control groups to be neutral. The students in the control group were taught the current method in the science curriculum, and the students in the experimental group were taught based on the learning gallery method. Within the scope of the research, Cell Divisions Academic Achievement Test (HBABT) and 21st Century Skills Scale (YBÖÖ) were applied to the students as data collection tools as pre-test and post-test. In order to determine the effect of the learning gallery method applied within the scope of the research,“Cell and Departments Academic Achievement Test”(HBABT) and“21. Covariant analysis (ANCOVA) was performed on the data obtained from the data collection tools of the ”Century of the 21st Century Skills Scale“.