5-6 yaşlarındaki çocuklarda bağlanma ile anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment and anxiety in 5-6 years old children
  1. Tez No: 835035
  2. Yazar: KEVSER ŞAHİN BULDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, 5-6 yaş grubu çocukların bağlanma ve anksiyete durumlarının, ebeveyn ve çocukların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak ve bağlanma ile anksiyete arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki iki devlet okulunda okul öncesi eğitime devam eden, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 5-6 yaş arası 43 çocuk oluşturmuştur. Veriler Demografik Bilgi Formu, TOBAH bağlanma ölçeği ve Okul Öncesi Çocuklar İçin Anksiyete Ölçeği Ebeveyn Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız grup t testi, ANOVA ve Pearson Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmanın bulgularına göre çocukların bağlanma puan ortalamaları çocukların cinsiyetine, yaşına, kardeş sayısına, annenin yaşına, mesleğine, eğitim düzeyine, babanın yaşına, mesleğine, eğitim düzeyine ve ebeveynlerin yaşam durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Yine çocukların anksiyete düzeyleri cinsiyet ve yaşlarına göre anlamlı farklılık gösterirken kardeş sayısı, anne-babanın yaşı, mesleği, eğitim düzeyi ve birlikte yaşama durumuna göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ayrıca çocukların bağlanma düzeyleri ile anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal whether the attachment and anxiety states of 5-6 year old children differ significantly according to the demographic characteristics of parents and children and to reveal the relationship between attachment and anxiety. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consisted of 43 children aged 5-6 who were selected by criterion sampling method and were attending pre-school education in two public schools in Sarıyer district of Istanbul. Data were collected using the Demographic Information Form, TOBAH attachment scale and the Anxiety Scale for Preschool Children Parent Form. Independent group t test, ANOVA and Pearson Spearman Correlation analysis were used to analyze the data. According to the findings of the research, children's attachment score averages do not show a significant difference according to the children's gender, age, number of siblings, mother's age, profession, education level, father's age, profession, education level and parents' living situation. Again, while children's anxiety levels showed significant differences according to their gender and age, no significant difference was found according to the number of siblings, parents' age, profession, education level and cohabitation status. Additionally, no significant relationship was found between children's attachment levels and anxiety levels.