Çocukluk çağı obezitesinde uygulanan antidiyabetik tedavinin çinko, çinko α-2 glikoprotein ve peroksizom proliferasyonunu aktive edici reseptör-γ düzeylerine etkisi
The effect of antidiabetic therapy applied in childhood obesity on Zinc, Zinc α-2 glycoprotein and peroxisome proliferation activitive receptor-γ levels
  1. Tez No: 835069
  2. Yazar: HÜMEYRA ACIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU, PROF. DR. NİHAL HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Obezite, aşırı adipozite ile tanımlanan karmaşık, çok faktörlü bir hastalıktır. Çocukluk çağı obezitesinin küresel insidansı artmakta olup önlenmesi bir gerekliliktir. Obezitenin çocuklardaki farmakolojik tedavisinde sadece birkaç ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan biri olan metformin, metabolik bozukluklar ve hiperglisemi için kullanımı önerilmektedir. Çalışmamızda 33 sağlıklı normal kiloya sahip çocuk (kontrol grubu) ile metformin tedavisi alacak 52 obez çocuk yer almaktadır. Metformin tedavisi öncesi ve sonrası 3 aylık tedavinin etkinliğini gözlemlemek için antropometrik ölçümleri ve rutin biyokimya testleri yanında Çinko (Zn), Çinko α-2 Glikoprotein (ZAG), Peroksizom proliferasyonunu aktive edici reseptör γ (PPARγ), Leptin (LEP) ve Adiponektin (ADİPO) düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a complex, multifactorial disease defined by excessive adiposity. The global incidence of childhood obesity is increasing and its prevention is a necessity. There are only a few drugs in the pharmacological treatment of obesity in children. Metformin, one of these drugs, is recommended for metabolic disorders and hyperglycemia. In our study, there are 33 healthy children with normal weight (control group) and 52 obese children who will be treated with metformin. To observe the efficacy of the 3-month treatment before and after metformin treatment, Zn, Zinc α-2 Glycoprotein (ZAG), Peroxisome proliferation activating receptor γ (PPARγ), Leptin (LEP) and Adiponectin (ADIPO) levels were compared, as well as anthropometric measurements and routine biochemistry tests.