Hiperinsülinemik obez çocuk ve adolesanlarda plazma homosistein düzeyleri
Plasma homocystein levels in hyperinsulinemic obese children and adolescents
- Tez No: 457476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET EMRE ATABEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ Çocuklarda obezitenin ve insülin rezistansının KVH ile korele olduğu bilinmektedir. (2,54,132,164) Obezitede hiperinsülinemi ve insülin rezistansı karakteristiktir. Hiperhomosisteinemi, erken KVH'lar açısından diğer risk faktörlerinden bağımsız ve majör bir risk faktörü olabileceği gibi, bunların etkisini de arttırabilmektedir (98). Obez çocukların obez olmayanlara göre hiperinsülinemik olduğu gösterilmiş olmasına rağmen, obez çocuk ve adolesanlarda obezite hiperinsülinemi birlikteliğinin homosistein ve diğer KVH risk faktörlerinin plazma düzeylerini etkileyip etkilemediği yönünde henüz yapılmış olan bir çalışma yoktur. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, hiperinsülinemik ve normoinsülinemik olarak ayrılan obez çocuk ve adolesanlarda, plazma tHcy ve diğer KVH risk faktörleri yönünden herhangi bir farklılık olup olmadığını araştırmaktı. MATERYAL VE METOD Bu amaçla, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D. Endokrin Polikliniğine aşırı kilo şikayeti ile başvuran, yapılan tetkiklerine ve fizik muayene bulgularına göre herhangi bir endokrin veya metabolik hastalık saptanmayan ve eksojen obez olarak değerlendirilen 5-15 yaş arası 17 çocuktan, uygulanan OGTT testinde hiperinsülinemi saptanan 7 tanesi çalışma grubu, hiperinsülinemi saptanmayan 10 tanesi ise kontrol grubu olarak kabul edildi. Her iki grupta boy ve VA ölçülerek, VKİ ve bel-kalça oranları hesaplandı. Nabız, sistolik ve diastolik kan basınçları ölçüldü. Hastalarda açlık homosistein, vitamin B12, folat, total kolesterol, trigliserid LDL ve HDL düzeyleri değerlendirildi. BULGULAR Çalışma grubunun yaş ortalaması 12,9±2,2 olarak saptandı. Grubun 4'ünü (%57,1) kız, 3'ünü (%42,9) erkek olgular oluşturdu. Kontrol grubununun yaş ortalaması 13,0±2,4 olarak saptandı. Grubun 6'sim (%60) kız, 4'ünü (%40) erkek olgular oluşturdu.Bu iki grup arasında yaş dağılımları, cisiyet, boy, VA, VKİ değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05). îki grup arasında nabız, sistolik ve diastolik kan basınçları yönünden anlamlı farklılık saptanmadı. (p>0,05). Normoinsülinemik grupta yer alan 15 yaşındaki bir kız hastada anlamlı hipertansiyon saptandı (>%95).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION It is known that, obesity and insulin resistance in children are correlated with cardiovascular disease (CVD). Hyperinsulinemia and insulin resistance are the characteristics of obesity. Hyperhomocysteinemia is unrelated to other risk factors in terms of early CVD and it may also increase the effects of these in addition to being a major risk factor. Even though obese children are determined to be more hyperinsulinémie than non-obese children, no studies have been existed as to whether to coexistence of obesity and hyperinsulinemia affects the plasma levels of homocysteine and other CVD risk factors in obese children and adolescents. OBJECTIVE The target of this study was to determine if there existed a difference between plasma total homocysteine and other risk factors of CVD in obese children and adolescents classified as hyperinsulinémie and normoinsulinemic. MATERIALS AND METHODS For this reason, of 17 children, admitted to the Endocrine Clinic of the Medical School of Selcuk University with the complaint of excess weight, on whom no endocrinal or metabolic diseases were detected on their tests and physical examination, and evaluated as exogen obese, 7 with hyperinsulinemia on their OGTT tests were assessed as study group, and 10 with normoinsulinemia on their OGTT tests were assessed as control group.Tn two groups, their height, BMI, waist-hip ratio, pulse, systolic and diastolic blood pressure values were measured. In the patients, the levels of homocysteine, vitamine B12, folate, total cholesterol, trigliseride, LDL and HDL were also evaluated. RESULTS The average mean age of the study group was 12,9±2,2. Of 7 subjects, 4 (57,1 %) were female, 3 (42,9 %) were male. In the control group, the avarage mean age was 13±2,4. Of 10 subjects (60 %) were female, 4 (40 %) were male. There were no statistically significant differences between the two groups as to the distrubition of their ages and the values of their height, weight and BMI (p>0,05). There were no significant differences with regard to their pulse and systolic and diastolic blood pressures between the two groups (p>0,05). Still, a 15 year old female patient in normoinsulinemic group was detected to have hypertension significantly (> 95%).