Mali demokrasinin vergi sistemleri üzerindeki etkisi: Nitel bir çalışma (Ege Bölgesi örneği)
The effect of fiscal democracy on tax systems: A qualitative study (The case of Aegean Region)
  1. Tez No: 835079
  2. Yazar: AHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Ege bölgesinde bulunan yedi ildeki serbest muhasebeci mali müşavirler oda başkanlıklarında görevli üst düzey yöneticilerin Türk vergi sisteminde mali demokrasiye yönelik algılarının incelenmesinden yola çıkılarak Türkiye'deki mali demokrasinin durumuna dair bir değerlendirme yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu Ege bölgesindeki yedi farklı ilde görev yapan dokuz SMMMO yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların, seçmenlerin hükümet politikaları üzerindeki kararlara etkisinin ve hükümetin mali politikalar üzerindeki esnekliğinin sınırlı olduğunu belirttikleri tespit edilmiştir. Katılımcılar demokratik vergi sisteminin adillik, şeffaflık ve hesap verebilirlik sağladığını düşünmektedir. Katılımcılar mali demokrasinin devlete güven kazandıracağını ve vergi gelirlerinin artmasını sağlayacağını belirtmekle birlikte Türkiye'de vergi gelirlerinin harcandığı alanlar konusunda vatandaşlara yeterli bilgi verilmediğini düşünmektedir. Ayrıca vergi adaletsizliği, vergi kaçakçılığı, yetersiz şeffaflık ve hesap verebilirlik, karmaşık ve eksik vergi mevzuatı ile vergi mevzuatına yönelik yetersiz bilgiyi mali demokrasinin önündeki önemli engeller olarak görmektedir. Katılımcılar mali demokrasi anlayışının gelişmesinin ülkenin ilerlemesine, ekonomik kalkınmasına ve toplumsal refahına katkı sağlayacağını ve mali demokrasiyle vergi sisteminin daha sürdürülebilir hale gelebileceğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study assesses the state of fiscal democracy in Türkiye based on the examination of the perceptions of senior executives working in the chambers of financial advisors in seven provinces in the Aegean region towards fiscal democracy in the Turkish tax system. In this context, the study group of the research consists of nine managers from CPA associations working in seven different provinces in the Aegean region. In the study, the semi-structured interview, one of the qualitative data collection methods, has been used. Descriptive analysis method has been utilized to analyze the data. As a result of the analysis, it has been determined that the respondents stated that the influence of voters on government policy decisions and the government's flexibility on fiscal policies are limited. Participants believe that the democratic tax system ensures fairness, transparency and accountability. Although the participants have stated that fiscal democracy would bring confidence in the state and increase tax revenues, they also believe that citizens are not given enough information about the areas where tax revenues are spent in Türkiye. They have also identified tax injustice, tax evasion, insufficient transparency and accountability, complex and incomplete tax legislation, and inadequate knowledge of tax legislation as major obstacles to fiscal democracy. Participants think that the development of the understanding of fiscal democracy will contribute to the progress, economic development, and social welfare of the country and that the tax system can become more sustainable with fiscal democracy.