Pediatri hekimlerinin besin alerjisi ile ilgili besin etiketi okuma ve alerjen içeriği farkındalık ve bilgilerinin eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
The assessment of pediatricians' pre- and post-education awareness and knowledge regarding reading food labels for food allergies and understanding allergen content
  1. Tez No: 835132
  2. Yazar: SHABNAM ALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Amaç: Çalışmada pediatri asistanı ve hekimlerinin besin alerjisiyle ilgili besin etiketlerini okuma ve alerjen içeriği konusundaki bilgi ve farkındalıklarını ölçmek, bu konuda bilgi düzeylerini sorgulamak, onlara bu konuda eğitim vermek, doğru bildikleri yanlışları düzeltmek ve besin etiket içeriği okuma farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır. Ayrıca eğitimin pediatri asistanı ve hekimleri arasında besin alerjenleri ile ilgili bilgi düzeyine kısa ve uzun dönemde olan etkisi de incelenmiştir. Bu vesileyle pediatri asistanı ve hekimleri tarafından besin alerjisi olan çocuklar ve ebeveynlerinin alerjen içerikleri konusunda daha detaylı bilgilendirilerek tedirginliklerinin azalması ve hayat kalitelerinin artması beklenmektedir. Aynı zamanda, eğitim sonrasında elde edilen sonuçlarla pediatri asistanı ve hekimlerinin besin alerjenleriyle ilgili bilgi düzeylerinin artırılması, alerjisi olan hastalarına daha iyi hizmet verme konusunda farkındalıklarının artması amaçlanmıştır. Çalışmamız besin alerjilerinin tanı ve yönetiminde pediatri asistanı ve hekimlerinin rolünü güçlendirmeye yönelik önemli bir adım olmayı hedeflemektedir. Yöntem: Çalışmamızda Mart – Nisan 2023 tarihleri aralığında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde görev alan tıpta uzmanlık öğrencileri, yan dal uzmanlık öğrencileri ve doktor öğretim üyelerinin yaygın olarak tüketilen besinlerin alerjen içeriğini ve ticari gıda ürünlerinin etiketlerindeki bilgileri hangi doğrulukla tespit edebildiği besin etiket okuma eğitimi öncesi, eğitimden hemen sonra ve bir grup katılımcıyla ise eğitimden 2 ay sonra da olacak şekilde önceden hazırlanmış anket formu ile 3 aşamada değerlendirilmiştir. Ankette pediatri asistanı ve hekimlerine kendilerine sorulan sorulara evet, hayır, fikrim yok şıklarından birini seçerek cevap vermeleri istendi. Eğitimin şekli katılımcıların çalışma rotasyonları, yıllık izinleri ve sağlık raporları göz önünde bulundurularak yüz yüze ve on-line olacak şekilde düzenlendi. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Science programı 28 sürümü (SPSS-28) kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Araştırmamıza toplam 112 pediatri asistanı ve hekimi katıldı. Eğitim verme yöntemi olarak, 76 katılımcıya yüz yüze eğitim verildi, bunlardan 54'ün amfide toplu şekilde, 22'si ise gruplar halinde eğitim aldı. 34 katılımcı ise on-line eğitim aldı. Katılımcıların eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitimden 2 ay sonraki bilgi ve farkındalık düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the knowledge and awareness of pediatricians and residents regarding reading food labels and allergen content related to food allergies. The study aims to measure their knowledge level, provide them with training, correct any misconceptions they may have, and enhance their awareness of reading food labels. Additionally, the short-term and long-term effects of the training on the knowledge level of pediatricians and residents regarding food allergens are investigated. Furthermore, the study seeks to provide more detailed information to pediatricians and residents about allergen content for children with food allergies and their parents, aiming to reduce their concerns and improve their quality of life. Ultimately, the study aims to increase pediatricians' and residents' awareness and knowledge about food allergens, enabling them to provide better care and service to patients with allergies. It is hoped that this study will serve as a significant step in strengthening the role of pediatricians and residents in the diagnosis and management of food allergies. Method: The study was conducted between March and April 2023 at the Department of Pediatrics, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine. The participants included medical residents, fellows, and faculty members. The study aimed to assess the ability of participants to identify allergen content in commonly consumed foods and information on food labels for commercial food products in three stages: before the food label reading training, immediately after the training, and for a subset of participants, two months after the training. A pre-designed questionnaire was administered to the pediatricians and residents, and they were asked to respond to the questions by selecting“yes,”“no,”or“I don't know.”The format of the training sessions was determined based on the participants' rotations, schedules, and preferences, accommodating both face-to-face and online sessions. Data analysis was conducted using Statistical Package for the Social Sciences version 28 (SPSS-28). Results: A total of 112 pediatricians and residents participated in our study. For the training method, 76 participants received face-to-face training, with 54 of them attending lectures in the auditorium and 22 in group sessions. Additionally, 34 participants received online training. The participants' knowledge and awareness levels were compared before the training, immediately after the training, and two months after the training.