Synthesis and characterization of various borophosphate and vanadate materials
Çeşitli borfosfat ve vanadat malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 835144
  2. Yazar: GÜLDEN ÖZEN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, katı hal yöntemi ve çözeltide yanma sentezi yöntemi olmak üzere iki farklı sentez yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümü, katı hal yöntemiyle hazırlanan nadir toprak borfosfat bileşiklerinin LnB(PO4)2 (Ln= Nd, Ce, Pr, Sm, Eu, Yb, Tb, Ho, Tm, Lu) sentezlerini kapsamaktadır. XRD, FT-IR, TG/DTA, SEM ve EDX yöntemleri ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonunda, monazite (Ln= Nd, Ce, Pr, Sm, Eu) ve xenotime (Ln=Yb, Tb, Ho, Tm, Lu) yapılı borfosfatlar başarılı bir şekilde elde edilmiştir. Bu bileşiklerden YbB(PO4)2, HoB(PO4)2 ve LuB(PO4)2, tetragonal kristal sistemde indekslenerek uzay grupları:I41/amd, birim hücre boyutları ise a=6.820(3) c=5.975(2), V=277.945 (YbB(PO4)2) ve a=6.891(5) c=6.031(7), V=286.46 (HoB(PO4)2), a= 6.798(9) c= 5.962(6) V= 275.62 (LuB(PO4)2) olarak hesaplanmıştır. Ayrıca elde edilen malzemelerin PO4 and BO4 birimlerinin karakteristik bantları FT-IR ile incelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci kısmında, çözeltide yanma sentezi yöntemi ile pirovanadatlar (M2V2O7, M= Cu, Ni, Co, Zn, Mn) ve ortovanadatlar (M3V2O8, M= Cu, Ni, Co, Zn, Mn, Mg) elde edilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları, tek fazlı ortorombik α-Cu2V2O7 (blossite) ve monoklinik β-Cu2V2O7 (ziesite) faz geçişlerinin meydana geldiğini göstermiştir. Ayrıca monoklinik α-Zn2V2O7 ve β-Mn2V2O7 de saf olarak elde edilmiştir. Co2V2O7 ve Ni2V2O7 ise karışık faz olarak bulunmuşlardır. Ortovanadat bileşikleri için, ortorombik yapıdaki Ni3V2O8 ve Co3V2O8 saf halde bulunurken, M3V2O8 in Mg, Cu ve Zn metallerini içerdiği ürünlerin pirovanadatlar M2V2O7 (Mg, Cu ve Zn) ile karışım halinde oldukları belirlenmiştir. Mn3V2O8 bileşiğinin sentez sürecinde, α-β Mn2V2O7 yapıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different synthesis methods namely, Solid State and Solution Combustion Synthesis Methods were used. First part of this study covers the synthesis of rare earth borophosphate compounds, LnB(PO4)2 (Ln= Nd, Ce, Pr, Sm, Eu, Yb, Tb, Ho, Tm, Lu) prepared by solid state method. The characterization studies were carried out by XRD, FT-IR, TG/DTA, SEM and EDX techniques. Monazite (Ln= Nd, Ce, Pr, Sm, Eu) and xenotime (Ln=Yb, Tb, Ho, Tm, Lu) type borophophates were successfully synthesized. From these compounds, YbB(PO4)2, HoB(PO4)2 and LuB(PO4)2 were indexed in tetragonal crystal system, space group: I41/amd. Their refined unit cell parameters were calculated as a=6.820(3) c=5.975(2), V=277.945 (YbB(PO4)2), a=6.891(5) c=6.031(7), V=286.46 (HoB(PO4)2) and a= 6.798(9) c= 5.962(6) V= 275.62 (LuB(PO4)2). The characteristic bands of PO4 and BO4 units of the obtained materials were examined with FT-IR. In the second part of this work, the fabrication of pyrovanadates (M2V2O7, M= Cu, Ni, Co, Zn, Mn) and orthovanadates (M3V2O8, M= Cu, Ni, Co, Zn, Mn, Mg) was studied by solution combustion synthesis method. Characterization studies showed that the orthorhombic α-Cu2V2O7, monoclinic β-Cu2V2O7, α-Zn2V2O7 and β-Mn2V2O7 as single phase whereas Co2V2O7 and Ni2V2O7 pyrovanadates were produced as multiphase products. For the orthovanadate compounds, Ni3V2O8 and Co3V2O8 in orthorhombic structures were found as a single phase while in the synthesis process of M3V2O8 containing Mg, Cu and Zn metals, the products were determined as mixture with pyrovanadates, M2V2O7 (M=Mg, Cu, Zn). During the synthesis process of Mn3V2O8 compound, α and β Mn2V2O7 were obtained.