Hadis usulünde muan'an hadis
Muan'an hadith in the method of hadith
- Tez No: 835196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hadisleri rivayet edilme şekillerine göre niteleyen hadis âlimleri muan'an hadis için“an lafzıyla rivayet edilmiş hadis”tanımı yapmışlardır. Muan'an hadislerin muttasıl olma ve inkıtâı noktasında âlimlerce farklı yaklaşımlar ortaya konmuştur. Söz konusu hadis türünün muttasıl olarak değerlendirilebilmesi için belirli şartlar öne sürülmüş ve Müslim'den itibaren muan'an hadisin kabulü ve şartları konusunda tartışmalar başlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde muan'an hadislerin kabulü için âlimlerin hangi şartları aradıkları ve Müslim'in şartlarına nasıl yaklaştıkları tespit edilmiş, bununla birlikte“an”lafzının kullanım şekillerine değinilmiştir. İkinci bölümde muan'an hadisin kısaltma amacıyla kullanımına ve kendisiyle birlikte değerlendirilen müen'en hadis kavramından bahsedilmiştir. Ardından muan'an kavramıyla ilgili olduğu düşünülen hadis kavramlarıyla arasındaki benzer ve farklı yönler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma neticesinde muan'an hadisin kabulünde gerekli görülen şartlardan en kabul görenin Buhârî'ye nispet edilen şartlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca muan'an olarak rivayet edilen hadislerin mutlak olarak ittisale ya da inkıtâına hükmetmenin isabetli bir yaklaşım olmadığı, bunun ancak râvilerin durumlarına göre belirlenebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The hadith scholars, who characterize the hadiths according to the way they are narrated, have defined muan'an hadith as“hadith transmitted with the word of an instant”. Different approaches have been put in order to evaluate the said type of hadith as mutasil, and since Muslim, discussions have begun on the acceptance and conditions of muan'an hadith. In the first part of the study, it was determined what conditions the scholars sought for the acceptance of muan'an hadiths and how they approached the conditions of Muslim, and also the usage of the word“an”was mentioned. In the second part, the use of muan'an hadith for abbreviation and the concept of muan'en hadith evaluated together with it are mentioned. Then, the similar and different aspects between the hadith concepts, which are thought to be related to the concept of muan'an, were tried to be determined. As a result of the research, it has been determined that the most accepted conditions for the acceptance of the Muan'an hadith are the conditions attributed to Bukhari. In addition, it has been concluded that it is not an appropriate approach to the absolute ittisale or discontinuation of the hadiths narrated as muan'an, and this can only be determined according to the states of the narrators.