Hadis usûlünde mu'dal hadis
Mu'dal hadith in hadith methodology
  1. Tez No: 646682
  2. Yazar: EREN ÜÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KUTLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Her ilmin kendisine has terminolojisi ve temel kuralları vardır. En yoğun terminolojiye sahip ilimlerden biri, Hadis Usûlü İlmi'dir. Bu ilimde Hadis Istılahları/Hadis Terminolojisi önemli bir ilim dalı olarak değerlendirilmiştir. Hadisler, senedinin kesintili olup olmaması bakımından genel olarak iki ana kategoriye ayrılmış, senedinde kopukluk olmayan hadis muttasıl (kesintisiz) olarak isimlendirilirken; senedinde bir veya birkaç râvînin düştüğü hadis munkatı' (kesintili) olarak isimlendirilmiş ve munkatı' hadisler zayıf hadis olarak kabul edilmiştir. Senedinde art arda en az iki veya daha fazla râvînin düştüğü hadis,“mu'dal”olarak isimlendirilmiş, bu çeşit hadisler senedi kesintili diğer hadislere göre“daha zayıf”kabul edilmiştir. Bu çalışmada Hadis Usûlünde Mu'dal Hadis'in çok yönlü ve ayrıntılı olarak ele alınması hedeflenmiştir. Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, amacı, araştırmada izlenen metod ve araştırmanın kaynaklarından kısaca söz edilmiştir. Birinci bölümde, senedin ittisali açısından hadis çeşitleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde mu'dal hadis tanımı, çeşitleri, hükmü ve tarihsel süreci ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hadisleri mu'dal diye tavsif edilen râvîler, Sahihayn'da ve Sünen-i Erbaa'da geçen mu'dal hadisler zikredilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each science has its own terminology and basic rules. The science of hadith methodology is a science wich holds the most intensive terminology. In this science, Hadith Terminology has been evaluated as an important branch of science. Hadiths are divided into two main categories in terms of whether the chain of narrations disconnected or not, while the hadith Muttaseel /non-disconnection is described as non-interruption in the chain of narrations; The hadith in which one or more narrators fell in the chain of narrations was described as Munqati / disconnected and this kind of hadith is accepted as weak hadith. The omission of at least two or more consecutive narrators from the chain of narrations is called Muʻḍal / problematic and and this kind of hadiths are considered“weaker”than other hadiths in which the chain of narrations disconnected. In this study, it is aimed to work on Mu'dal Hadith in multiple ways and in detail in Hadith methodology. The study consists of introduction, three parts and a conclusion part. In the introduction part, subject of the research, and its purpose, and the method followed in it and it's sources are briefly mentioned. In the first chapter, types of hadiths are mentioned in terms of continuity in the chain of narrations. In the second part, definition of mu'dal hadith, its types, and the conclusion is mentioned in detail. In the third chapter, the narrators, whose hadiths are recommended as mu'dal and the mu'dal hadiths in Saheehayn and Sunan al-arbaa are mentioned.