Rekor değerler için örneklem tamamlama ve parametre tahmini
Sample completion and parameter estimation for record values
- Tez No: 83521
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi REKOR DEĞERLER İÇİN ÖRNEKLEM TAMAMLAMA VE PARAMETRE TAHMİNİ Çevriye KÜNTAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOĞLU Jüri : Prof. Dr. Soner GÖNEN Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOĞLU Yrd. Doç. Dr. Yılmaz AKDİ Bu çalışmada, rekor değerler için örneklem tamamlama problemi ele alınmış ve sıra istatistikleri ile rekor değerler ilişkisinden yola çıkarak sadece rekor değerleri elde olan süreçler için bilinmeyen gözlem değerleri tamamlanmaya çalışılmıştır. Örneklemler sağdan sansürlendiğinde mevcut olan örneklem tamamlama yöntemi irdelenerek bu konuda yeni yaklaşımlar ortaya konulmuş ve bunların rekor değerler için de geçerliliği gösterilmiştir. Böylece, daha iyi bir parametre tahminine ulaşılmıştır. 1999, 59 sayfa Anahtar Kelimeler : Rekor değerler, sıra istatistikleri, örneklem tamamlama, parametre tahmini
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis SAMPLE COMPLETION AND PARAMETER ESTIMATION FOR RECORD VALUES Cevriye KÜNTAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİO?LU Jury : Prof. Dr. Soner GÖNEN Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİO?LU Asst. Prof. Dr. Yılmaz AKDİ In this work, sample completion problem for record values was considered. Using the relationship between order statistics and record values, unknown observations were tried to be completed for processes for which only record values exist. New approaches were given by commenting on present sample completion technique when samples were singly right censored and it was shown that these were also valid for record values. Thus, a better parameter estimation was proposed. 1999, 59 pages Key Words : Record values, order statistics, sample completion, parameter estimation