Örtü uzayları ve demetler
Covering spaces and sheaves
  1. Tez No: 83522
  2. Yazar: GÖKHAN METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde,çalışmamızın daha iyi anlaşılması için gerekli olan temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir X topolojik uzayının örtü uzayı tanımlanarak temel özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde, demet teorisi tanıtılmış, X irtibatlı, eğrisel irtibatlı bir topolojik uzay olmak üzere X üzerinde esas grupların demeti teşkil edilmiş ve örtü uzayları ile ilişkisi geniş olarak incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Demetler, Esas Urupların Demeti, Örtü Uzayları.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. First chapter is devoted to introduction. In the second chapter, basic consepts which is necessary to understand this study better are examined. In the third chapter, defining covering space of a topological space X, its basic properties arc examined in details. Finally, in the last chapter, the sheaf theory is introduced. Then the relations between covering spaces and the sheaf of fundamental groups are examined on a connected and arcwise connected topological space KEY WORDS: Sheaves, Sheaf of Fundamental Groups, Covering Spaces.