Kur'ân'da bağy kavramı
The concept of bagy in the Qur'an
- Tez No: 835210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sözlüklerde istemek, arzu etmek, haddi aşmak, azgınlık, haksızlık etmek, taşkınlık anlamlarında kullanılan bağy kavramı Kur'ân'da farklı konularda, farklı durumları tasvir için kullanılmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'de Bağy kavramı ve türevlerinin 96 yerde geçmesi bu kavramın önemini göstermektedir. Küfür, zulüm ve tuğyan gibi önemli bazı kavramlarla sıkı bir anlam ilişkisi içerisinde olması dolayısıyla bu kavramların anlaşılmasına sağlayacağı katkıdan ötürü ayrıca önem kazanmaktadır. Gerek Türkiye'deki gerekse Arap dünyasındaki çalışmalara bakıldığında bu çalışmaların bağy kavramını doğrudan Kur'ân'daki kullanımları açısından ziyade farklı açılardan ele aldığını görmekteyiz. Bu çalışmalarda bağy kavramı genellikle bâğî/buğât terkibi esas alınarak incelenmiş ve konuya ceza hukuku bağlamında yaklaşılmıştır. Ayrıca doğrudan bağy kavramını merkeze almasa da bağy kavramıyla ilişkilendirilebilecek kimi kavramların da çeşitli açılardan incelemeye alındığını görmekteyiz. Bununla birlikte gerek bağy'in farklı açılardan ele alındığı gerekse benzer kavramların incelendiği çalışmalar, bizim çalışmamızdan içerik olarak farklılık göstermektedir. Zira biz çalışmamızda bağy kavramını Kur'ân'da geçtiği şekillerde bir tefsir terimi olarak incelemeyi ve kavramın diğer yönlerini de ortaya koymayı arzu etmekteyiz. Bu çalışma ile alana katkı sağlayacağımızı ve Kur'ân'ın mesajının daha iyi anlaşılacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The concept of bagy, which is used in dictionaries in the sense of wanting, desiring, transgression, rage, injustice, exuberance, is used in the Qur'an to describe different situations on different subjects. The concept of Bagy and its derivatives appearing in 96 places in the Qur'an shows the importance of this concept. Since it has a close semantic relationship with some important concepts such as blasphemy, cruelty and tugyan, it gains further importance due to its contribution to the understanding of these concepts. When we look at the studies both in Turkey and in the Arab world, we see that these studies deal with the concept of bagy from different angles rather than directly in terms of its use in the Qur'an. In these studies, the concept of bagy is generally examined on the basis of the combination of bagi/bugat and the subject is approached in the context of criminal law. In addition, although it does not directly center the concept of bagy, we see that some concepts that can be associated with the concept of bagy are also examined from various perspectives. However, studies in which bagy is discussed from different perspectives and similar concepts are examined differ from our study in terms of content. Because, in our study, we want to examine the concept of bagy as a tafsir term in the way it is used in the Qur'an and to reveal other aspects of the concept. We think that we will contribute to the field with this study and that the message of the Qur'an will be better understood. From this point of view, we will try to investigate this concept in the light of the Qur'an.