Stres göstergelerinin ses özelliklerine dayalı olarak analizi
Analysis of stress indicators based on voice characteristics
  1. Tez No: 835211
  2. Yazar: ÇAĞATAY KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PATLAR AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde insanlar daha hızlı bir yaşam temposuna sahiptir ve sürekli olarak çalışma, sosyal ilişkiler, mali sorumluluklar ve diğer günlük yaşam zorlukları arasında denge kurmaya çalışırlar. Teknolojik gelişmelerle birlikte her zaman erişilebilir olma beklentisi de artmıştır. İnternet ve sosyal medya gibi platformlar, insanları sürekli olarak bilgilendirme ve bağlantı halinde olma baskısı altına sokabilir. Stresin uzun süreli etkileri ise sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Gündelik süreçte, çeşitli temel duygulara barınmaktayız, hangi temel duygunun stres içerdiğinin araştırılması ve analizi bu çalışmamızda yapılmıştır. EMO-DB (Berlin Duygusal Konuşma Veri tabanı) verisi, RAVDESS (Ryerson Duygusal Konuşma ve Şarkılara İlişkin Veri tabanı) ile SAVEE (Surrey Duygusal Konuşma Veri tabanı) üzerinde açık kaynak kütüphanesi OpenSmile ile ses özelliklerinin çıkarımları yapılmıştır. Stresli ve stressiz olarak gruplandırılan veri setinin karşılaştırılması, T-Testi yapılarak hangi ses özelliklerinin stresi belirlemede daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Derin öğrenme modellerinden LSTM ve 1D-CNN algoritmalarıyla tahmin edilmesi ve istatistiksel sonuçların hangisinde daha başarılı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's fast-paced world, people are constantly trying to balance work, social relationships, financial responsibilities, and other daily life challenges. With technological advancements, there is also an increased expectation of being constantly accessible. Platforms such as the internet and social media can put people under pressure to constantly stay informed and connected. The long-term effects of stress can lead to health problems. In our study, we have investigated and analyzed which basic emotion encompasses stress. We have conducted this analysis using the EMO-DB (Berlin Emotional Speech Database), RAVDESS (The Ryerson Audio-Visual Database of Emotional Speech) with SAVEE (Surrey Emotional Speech Database) dataset and extracted audio features using the open-source library OpenSmile. By comparing the dataset grouped into stressed and non-stressed categories, we have determined which audio features are more successful in identifying stress through T tests. We have also employed deep learning models such as LSTM and 1D-CNN algorithms for