Yetişkin bireylerde fiziksel aktivite ve mental iyi oluş düzeyinin incelenmesi
Examination of physical activity and mental wellness level in adult individuals
- Tez No: 835230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsanın rutin bir biçimde yaptığı fiziksel aktivite bedensel ve mental sağlığı yönünden oldukça önemlidir. Düzenli bir şekilde gerçekleştirilen fiziksel aktivite insan vücudunda birçok rahatsızlığın ve hastalığın giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. İnsanoğlu farklı amaçlarını yerine getirmesi ve etrafında yer değiştirebilmesi için vücudunu harekete geçirmesi sadece fiziksel olarak değil, mental bakımdan da insanın sağlıklı olması ve sağlığın devamlı olması için çok önemli olmaktadır. Bu araştırmada 18-65 yaş arası yetişkin bireylerde fiziksel aktivite ve mental iyi oluş düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aralarındaki ilişkilerinin araştırılması, amacı taşıdığı için nicel araştırmalardan tarama modeli altındaki korelasyonel desende yer almaktadır. Katılımcı grubu oluşturan kişilerin seçiminde amaçlı örnekleme (purposive sampling) yöntemi kullanılmıştır. Kolay bir şekilde ulaşılabilirlik ilkesinden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ilinde ikamet eden 18-65 yaş arası 295'i (%48,8) kadın, 310'u (%51,2) erkek 605 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Verileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Warwick- Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları; bireylerin WEMİOÖ' den aldıkları toplam puanların fiziksel aktivite düzeylerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür (χ^2=19,97; p≤,05). Buna göre bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin mental iyi oluş düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Ortalamalara bakıldığında, orta fiziksel aktivite düzeyinde olan bireylerin WEMİOÖ' den aldıkları toplam puan ortalaması (X ̅=56,81), düşük fiziksel aktivite düzeyindeki bireyleri ortalamasından (X ̅=51,80) daha yüksektir. Yapılan non-parametrik çoklu karşılaştırma testi sonuçlarına göre, yüksek fiziksel aktivite düzeyindeki bireylerin sıra ortalaması (317,63), düşük fiziksel aktivite düzeyindeki bireylerin sıra ortalamasından (235,17) daha yüksektir. Ortalamalara bakıldığında, yüksek fiziksel aktivite düzeyinde olan bireylerin WEMİOÖ' den aldıkları toplam puan ortalaması (X ̅=56,81), düşük fiziksel aktivite düzeyindeki bireyleri ortalamasından (X ̅=51,80) daha yüksektir. Sonuç olarak elde edilen bulgularla fiziksel aktivitenin mental iyi oluş seviyesi üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Physical activity that people do routinely is critical in terms of physical and mental health. Regular physical activity plays an essential role in eliminating many ailments and diseases in the human body. Human beings need to activate their body to fulfill their different goals and move around, not only physically but also mentally, for a person to be healthy and maintain health. This study aimed to examine the levels of physical activity and mental well-being in adult individuals between the ages of 18-65. Researching the relationships between them is included in the correlational design under the survey model, one of the quantitative researches because it has a purpose. The purposive sampling method was used in the selection of the participants. It has benefited from the principle of easy accessibility. The study group of the research consists of 605 adult individuals, 295 (48.8%) female and 310 (51.2%) male, between the ages of 18-65, residing in Ankara. Personal Information Form, International Physical Activity Questionnaire, Warwick- Edinburgh Mental Well-Being Scale were used to collect data. Findings of the study; It was observed that the total scores of individuals from WEMİOÖ showed a significant difference according to their physical activity levels ( =19.97; p .05). Accordingly, individuals' physical activity levels have a significant effect on their mental well-being. When the averages are considered, the average total score of individuals with moderate physical activity level (56,81) in WEMİOÖ is higher than the average of individuals with low physical activity level (51,80). According to the non-parametric multiple comparison test results, the mean rank of individuals with high physical activity levels (317,63) is higher than the mean rank of individuals with low physical activity levels (235,17). When the averages are considered, the average total score of individuals with high physical activity levels (56,81) in WEMİOÖ is higher than the average of individuals with low physical activity levels (51,80). As a result, it has been seen that physical activity has a positive effect on the level of mental well-being.