Algılanan ebeveyn tutumunun yetişkin dönemde görülen yeme bozukluklarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of perceived parent status on adult eating disorders
- Tez No: 835270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yeme bozuklukları tüm toplumlarda önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu bozuklukların önlenmesi ve tedavisinde risk faktörlerini belirlemek oldukça önemlidir. Yeme bozukluklarının en önemli risk faktörlerinden biri de ebeveyn tutumudur. Bu çalışmada algılanan ebeveyn tutumu ve yeme bozuklukları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kırklareli'de bulunan bir tıp merkezinde, yeme bozukluğu olan ve olmayan 20-30 yaş arası 30 kişilik yalnızca kadınlardan oluşan iki grup oluşturulmuştur. Tüm bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve araştırmacı tarafından toplam 30 sorudan ve 3 ana bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Tüm katılımcılara REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği, Yeme Farkındalığı Ölçeği ve Young Ebeveynlik Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların geriye dönük 3 günlük besin tüketim kaydı araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Bu veriler doğrultusunda algılanan ebeveyn tutumunun yeme bozukluğu ile ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eating disorders have become a major health problem in all societies. It is very important to identify risk factors in the prevention and treatment of these disorders. One of the most important risk factors for eating disorders is parental attitude. In this study, the relationship between perceived parental attitude and eating disorders was investigated. In a medical center in Kırklareli, two groups consisting of 30 women, aged 20-30, with and without eating disorders, were formed. Anthropometric measurements of all individuals were taken and a survey form consisting of a total of 30 questions and 3 main sections was applied by the researcher. REZZY Eating Disorders Scale, Eating Awareness Scale and Young Parenting Scale were administered to all participants. A retrospective 3-day food consumption record of the participants was recorded by the researcher. In line with these data, the relationship between perceived parental attitude and eating disorders was investigated.