Tramp shipment routing and scheduling with inventory and stowage constraints
Stok ve istif kısıtlamaları ile tramp sevkiyatı yönlendirme ve planlama
  1. Tez No: 835311
  2. Yazar: PINAR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Deniz taşımacılığı, yüzyıllar boyunca okyanus ve denizler üzerinde büyük miktarlarda ağır ve hacimli eşyaların taşınmasını sağlayan temel bir ulaşım modu olmuştur. Gemilerin kullanımı, ürün ve malların verimli bir şekilde hareket etmesine izin verip küresel ticareti ve domestik ticareti kolaylaştırmada hayati öneme sahip olmuştur. Modern zamanlarda, deniz taşımacılığı, küresel ticaret ve mal hareketindeki katlanarak büyüme ile daha da kritik hale gelmiştir ve deniz taşımacılığını küresel ekonominin önemli bir bileşeni haline getirmiştir. Deniz taşımacılığında, en yaygın olarak kullanılan tramp, liner ve endüstriyel nakliye olmak üzere çeşitli operasyon türleri vardır. Liner gemi taşımacılığı, gemilerin belirli bir zaman çizelgesini takip ettiği ve belirli bir kargo tipini taşıdığı, belirlenmiş limanlar arasında düzenli tarifeli seferlerin kullanılması anlamına gelir. Buna karşılık, tramp nakliye, gemilerin sabit bir programı takip etmemesi, bunun yerine müşterilerin gereksinimlerine göre hareket etmesi ve gemilerin genellikle kiralanması ile geçici olarak çalışır. Endüstriyel nakliye ise, malların tedarikçi veya müşteriye ait gemiler kullanılarak taşınmasını ifade eder. Tramp deniz taşımacılığı, özellikle kömür, demir ve tahıl gibi dökme yüklerin taşınması için, deniz taşımacılığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu taşıma türünde, gemiler tek seferde kiralanmakta ve kargo, müşterinin özel gereksinimlerine göre yüklenip taşınmaktadır. Tramp nakliyesinde kullanılan gemiler genellikle rampa sahibidir, ve kargoyu yüklemek ve boşaltmak için kendi vinçleri vardır. Bu çalışmada ele alınan tramp nakliye probleminde amaç, homojen bir gemi filosu kullanarak bir dizi kargoyu çıkış limanlarından ilgili varış limanlarına taşımaktır. Hem yüklerin hem de gemilerin kalkış ve varış limanları önceden belirlenmiştir. Tüm kargoların taşınması zorunludur ve varış noktasına ilgili termin süresi içinde gönderilmelidir. Bir kargo, varış noktasına termin tarihinden önce ulaşırsa, ödül olarak maliyetten düşülür. Seyir maliyeti, envanter maliyeti ve istifleme maliyetini en aza indirmek için problem, gerçek hayattaki uygulamalarda ortaya çıkan istifleme ve envanter kısıtlamaları dikkate alınarak karma tamsayılı bir program olarak modellenmiştir. Geminin stabilitesini sağlamak ve yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması sırasında zaman kaybını ortadan kaldırmak için istif kısıtlamaları kullanılmıştır. Limanlarda yüklerin başlangıç envanterleri vardır ve stok değerleri sevk edilen miktara göre değişip stok seviyelerindeki değişiklikleri kontrol etmek için stok kısıtlamaları geliştirilmiştir. Kararlar, gemilerin güzergâhları ve tarifeleri ile istifleme ve envanter kısıtlamalarına göre yapılmıştır. Farklı veri örneklerinden elde edilen hesaplama sonuçları, tramp nakliye problemini çözmek için değerli bilgiler sağlamıştır. 153 örnek veri üzerinde test yapılmıştır. Sonuçlar, küçük boyutlu örneklerin optimal bir şekilde çözülebileceğini, orta ve büyük boyutlu örneklerin ise %5-30 ile %30-70 arasında optimallik aralığına ulaştığını göstermiştir. Tramp nakliye problemine ilişkin bu çalışma, deniz taşımacılığı endüstrisinde önemli pratik uygulamalar sağlamak için tasarlanmıştır. Nakliye şirketlerinin filo kullanımlarını optimize etmelerine ve nakliye maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olabileceği için artan verimlilik ve karlılığa yol açacaktır. Bu üç problemin birleşimine ilişkin önceki literatürün sınırlı olması nedeniyle, bu çalışma, literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmak ve daha sonraki araştırmalar için değerli bilgiler sağlamak üzere tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has been a fundamental mode of transportation for centuries, enabling the transportation of heavy and bulky items in large quantities across oceans and seas. The use of ships has allowed for the efficient movement of goods and commodities and has been vital in facilitating global trade and commerce. In modern times, maritime transport has become even more critical with the exponential growth in global trade and the movement of goods, making it an essential component of the global economy. There are various types of operations involved in maritime transport, with liner, tramp, and industrial shipping being the three most commonly used. Liner shipping refers to the use of regularly scheduled services between designated ports, where ships follow a fixed timetable and transport a specific type of cargo. In contrast, tramp shipping operates on an ad hoc basis, with ships not following a fixed schedule but instead sailing according to the requirements of customers, and the ships are usually rented or leased. Industrial shipping, on the other hand, refers to the transportation of goods using ships that are owned by the supplier or customer. Tramp shipping alongside with the liner shipping is widely used in maritime transport, particularly for the transportation of bulk cargoes such as coal, iron, and grain. In this type of shipping, ships are chartered on a single voyage basis, and the cargo is loaded and transported according to the specific requirements of the customer. The ships used in tramp shipping are usually equipped with cranes to load and unload the cargo. In the tramp shipping problem considered in this study, the objective is to transport a set of cargoes from their origin ports to their respective destination ports using a homogeneous fleet of ships. The origin and destination ports of both the cargoes and the ships are predetermined. All of the cargoes are mandatory and have to be sent to their destination point within their respective deadline. If a cargo arrives at its destination point before the deadline, there will be a deduction from the cost as a reward. To minimize the sailing cost, inventory cost, and stowage cost, the problem is modeled as a mixed integer linear program, taking into account the stowage and inventory constraints that arise in real life applications. Stowage constraints are used to ensure the stability of the ship and to eliminate the loss of time when loading and unloading the cargoes. The ports have initial inventories of the cargoes, and their inventory value changes according to the amount shipped. Inventory constraints are developed to control the changes in inventory levels. Decisions must be made based on the routes and schedules of the ships, as well as the stowage and inventory constraints. The computational results obtained from 153 instances provides valuable insights for solving the tramp-shipping problem. The results show that while small-sized instances can be solved optimally, medium-sized and large-sized instances achieve gaps between 5-30% and 30-70%, respectively, depending on different problem characteristics. This gap is found by comparing the current solution to the best bound found in the problem. This study of the tramp shipping problem is designed to provide significant practical applications in the maritime transportation industry, as it can help shipping companies optimize their fleet utilization and reduce their transportation costs, leading to increased efficiency and profitability. Previous literature concerning the combination of these three maritime problems was limited, this study is designed to fill a significant gap in the literature and bring valuable insights for further research.