Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi (Kilis ili örneği)
Examination of secondary school students' attitudes towards physical education lesson accordi̇ng to some variables (Kilis province example)
  1. Tez No: 835325
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL HAMDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kilis ilinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Kilis ilindeki Nihat Başoğlu Ortaokulu, Hafız Abdurrahman Sinanoğlu Ortaokulu ve Karamelik Ortaokulu'nda öğrenim gören 260 kız, 250 erkek öğrenci bu çalışmanın yapılmasında katkıda bulunmuşlardır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“ İlköğretim İkinci Kademe Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmış, verilerin normal dağılım göstermesinin görülmesiyle; t-testi ve Tek-Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmada uyruk ve cinsiyet değişkenleri ile beden eğitimi dersine yönelik tutum arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the attitudes of secondary school students studying in Kilis province towards physical education course according to different variables. 260 female and 250 male students studying at Nihat Başoğlu Secondary School, Hafız Abdurrahman Sinanoğlu Secondary School and Karamelik Secondary School in Kilis province contributed to this study. In the study,“Primary School Secondary School Students' Attitude Scale towards Physical Education Course”was used as a data collection tool. Statistical analysis of the data was done by using SPSS 26.0 package program, and t-test and One-Way ANOVA test were used since the data showed normal distribution. In the study, no significant difference was found between nationality and gender variables and attitude towards physical education course (p>0.05).