Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin teknolojik bağımlılıkları ile akademik motivasyon ve spora yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between technological addictions of faculty of sports sciences students and their attitudes towards academic motivation and sports
  1. Tez No: 835326
  2. Yazar: ALİCAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızın amacı; spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin teknolojik bağımlılıkları ile akademik motivasyon ve spora yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışma grubumuzu 2022-2023 eğitim öğretim yılında, Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören rastgele yöntemle seçilmiş 504 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Aydın (2017) tarafından geliştirilen Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Vallerand ve arkadaşları (1992) tarafından geliştirilen ve İngilizce formunun Türkçeye çevirisi Karagüven (2012) tarafından yapılan Akademik Motivasyon Ölçeği, Şentürk (2012) tarafından geliştirilen Spora Yönelik Tutum Ölçeği ve cinsiyet, bölüm ve sınıf sorularının bulunduğu kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına kaydedilerek istatistiki işlemler bu program vasıtası ile yapılmıştır. Normallik durumunun belirlenmesi için normal dağılım eğrilerine, çarpıklık-basıklık katsayılarına ve Shapiro Wilk testi sonuçlarına bakılmıştır. Frekans analizi, ikili değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla t-testi, üç ve daha fazla değişkenlere göre farklılıkları belirlemek amacıyla One Way Anova testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek amacıyla Pearson Correlation testi yapılmıştır. Sonuç olarak; Araştırmanın değişkenleri teknoloji bağımlılığı ile incelendiğinde cinsiyet, sınıf ve bölüm değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Akademik motivasyonda ise cinsiyet, sınıf, bölüm, not ortalaması, lisanslı sporcu olma durumu ve spora devam etme değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca spora yönelik tutum incelendiğinde ise bölüm, lisanslı sporcu olma durumu ve spora devam etme değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin teknolojik bağımlılık, akademik motivasyon ve spora yönelik tutum düzeyleri arasındaki korelasyon kat sayıları incelendiğinde teknoloji toplam ile motivasyonsuzluk arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki, teknoloji toplam ile aktif spor yapma arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki; spora yönelik tutumu yüksek olan katılımcıların akademik motivasyonlarının da yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between technology addiction and academic motivation and attitudes towards sports of the students of the faculty of sports sciences. Dec.Our study group consists of randomly selected 504 volunteer students studying at Erciyes University Faculty of Sport Sciences in the 2022-2023 academic year. As data collection tools in the research; The Technology Addiction Scale developed by Aydın (2017), the Academic Motivation Scale developed by Vallerand et al. (1992) and translated into Turkish by Karagüven (2012), the Attitude towards Sports Scale developed by ġentürk (2012), and the gender, department and class questions. A personal information form was used. The data obtained from the scales were recorded in the SPSS 25.0 package program and statistical operations were carried out through this program. Normal distribution curves, skewness-kurtosis coefficients and Shapiro Wilk test results were used to determine normality. Frequency analysis and t-test were used to determine differences according to binary variables, and One Way Anova test was used to determine differences according to three or more variables. Pearson Correlation test was used to analyze the relationship between variables. In conclusion; When technology addiction was examined in the findings of the study, significant differences were found between gender, class and department variables. Significant differences were found in academic motivation findings according to gender, class, department, grade point average, being a licensed athlete and continuing sports.Finally, in the findings of attitude towards sports, significant differences were found in terms of being a licensed athlete of the department and continuing sports. When the correlation coefficients between technology addiction, academic motivation and attitude levels of the Faculty of Sport Sciences students were examined, there was a moderately positive and significant difference between the sum of technology and amotivation; low negative correlation between technology aggregate and active sport; It has been determined that the academic motivation of the participants who have a high attitude towards sports is also high.