Çocukların kişisel verilerinin korunması
Protection of children's personal data
- Tez No: 835375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle birlikte kişisel verilerimiz hayatımızın her alanında işlenir hale gelmiştir. Günümüz teknolojisinde yetişkinlere göre daha bilinçsiz olan çocukların özellikle internet dünyasında daha aktif oldukları göz önünde alındığında, kişisel verilerin işlenmesi onlar açısından açık bir tehdit haline gelmiştir. 2016 yılında kabul edilen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle kişisel verilerin korunması hakkı kapsamında birçok koruyucu hüküm mevzuatımıza girmiştir. Kanunda kişisel verilerin hangi şartlar altında işleneceği, ne şekilde rıza verileceği, aykırılık halinde korunma yollarından bahsedilse de, savunmasız ve korunmaya muhtaç olan çocuklar yönünden ayrıca koruma mekanizmaları öngörülmemiştir. Çocukların hayatlarını sağlıklı bir şekilde ikame ettirebilmeleri için kişisel verileri işlenen çocukların korunmasının yetişkinlere nazaran daha özel ve koruyucu hükümlerle ayrıca değerlendirilmesinin gerektiği aşikârdır. Çocukların kişisel verilerine yönelik gerçekleştirilen ihlallerde, bu ihalelerin kim tarafından gerçekleştirildiğinin, gerçekleştirilen ihlallere karşı başvurulacak koruma yollarına ilişkin esasların belirlenmesi önem arz etmektedir. Çünkü işlenen kişisel verilerin herkes tarafından erişilebilirliği dikkate alındığından, bu durumun henüz kendisine ait kimliğini tamamlamamış olan çocuklar bakımından telafisi zor durumlar yaratacağı aşikârdır. Bu kapsamda bu çalışmada, toplumun gelecek kaynağını oluşturan çocukların verilerinin nasıl korunabileceğine ve hak ettikleri korumaya nasıl ulaşabileceklerine ilişkin Türk Medeni Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verileri Koruma Kanunu hükümleri çerçevesinde korunması işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, our personal data has now become processed in all areas of our lives. Considering that children, who are more unconscious than adults in today's technology, are more active in the internet world, the processing of personal data has become a clear threat to them. With the entry into force of the Law on the Protection of Personal Data No. 6698 adopted in 2016, many protective provisions have entered our legislation within the scope of the right to protect personal data. Although the law mentions the conditions under which personal data will be processed, how consent will be given, and the means of protection in case of inconsistency, no separate protection mechanisms are envisaged for children who are vulnerable and in need of protection. It is obvious that the protection of children whose personal data is processed should be evaluated separately with more specific and protective provisions compared to adults so that children can live their lives in a healthy way. In violations of children's personal data, it is important to determine the principles regarding the means of protection to be applied against the violations, by whom these tenders are held. Because the accessibility of the processed personal data is taken into account by everyone, it is obvious that this situation will create difficult situations for children who have not yet completed their own identity. In this context, in this study, the protection of children's data, which is the future source of the society, is handled within the framework of the provisions of the Turkish Civil Code, Turkish Code of Obligations, Turkish Penal Code and Personal Data Protection Law on how to protect their data and how they can reach the protection they deserve.