Yapraktan salisilik asit uygulamasının veya ön uygulamasının tuz stresine maruz kalan fesleğenin büyümesi ve sekonder metabolitleri üzerindeki etkileri
Effects of salicylic acid foliar application or priming on growth and secondary metabolite of basil exposed to salt stress
- Tez No: 835374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Ziraat, Physiology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tuzluluk stresi, bitki büyümesi ve gelişimini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerdendir. İlgili stresinin olumsuz etkisinin azaltılması amacıyla dışsal olarak bir dizi uygulama yapılmaktadır. Dışsal olarak uygulanan moleküller arasında en fazla salisilik asit test edilmiştir. Ancak, priming (ön koşullardırma) ve foliar (yapraktan) uygulamaları karşılaştırmalı olarak test edilmemiştir. Bu çalışmada, salisilik asitin iki dozu (priming: 50 ve 100 micromolar ve foliar: 50 ve 100 ppm) kullanılarak tuz stresine (50 ve 100 mM) karşı fesleğen bitkisini hangi ölçüde koruyabildiği araştırılmıştır. Temel büyüme parametrelerinin yanı sıra bitkinin yapraklarındaki fenolik bileşik değişimi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity stress is one of the most important factors affecting plant growth and development. A number of exogenous applications are used to reduce the negative effects of stress. Among the exogenous applied molecules, salicylic acid has been tested the most. However, priming (preconditioning) and foliar applications have not been comparatively tested. In this study, the ability of salicylic acid to protect basil against salt stress (50 and 100 mM) was investigated using two doses (priming: 50 and 100 micromolar and foliar: 50 and 100 ppm). In addition to the basic growth parameters, the changes in phenolic compounds in the leaves of the plant were studied.