Çocuk yuvalarında ve aileleriyle birlikte yaşayan 7-11 yaş grubu çocuklarda yaratıcılığın incelenmesi
A Study on the greativity of seven to eleven years old children living with families and attending orphanages
  1. Tez No: 83540
  2. Yazar: MENEKŞE PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma Ankara'daki çocuk yuvalarında kalan ve ailesiyle birlikte yaşayan yedi-onbir yaş grubundaki çocukların yaratıcılıkları arasında fark bulunup bulunmadığının saptanması ve çeşitli değişkenlere göre yaratıcılıklarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara'da bulunan iki çocuk yuvası ile alt sosyo ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen iki ilkokulun birinci-beşinci sınıflarına devam eden yedi-onbir yaşlarındaki toplam yüzaltmış çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocukların yaratıcılıklarını belirlemek amacıyla“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”ile“Genel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda korunmaya muhtaç çocuklarla ailesiyle birlikte yaşayan çocuklar arasında yaratıcılığın akıcılık ve orijinallik boyutları açısından önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır (p 0.05). ANAHTAR KELİMELER: Yaratıcılık, akıcılık, esneklik, orijinallik, korunmaya muhtaç çocuklar
Özet (Çeviri)
This research was made to determine whatever there is any difference in the creativity between seven-to-eleven years old children who stay at home with their parents and in orphange and to investigate their creativity depending on variabilities. This research was conducted on 160 children who are seven-to-eleven years old and attend first-fifth class at two orphanages and two primary schools which were chosen from the quarter of low socio-economic level. In this research“The Torrance Test of Creativity Thinking”and“General Knowledge Form”were used to determine the creativity of the children. At the result of the research, important differences were found about fluency and originality dimensions of creativity between orphans and children live with their parents (p 0.05). 1999, 124 pages KEY WORDS: Creativity, fluency, flexibility, originality, orphans.