The effect of reading strategy training on L2 and L3 reading scores of freshmen students
Okuma stratejisi eğitiminin birinci sınıf öğrencilerinin ikinci ve üçüncü dilde okuma puanlarına etkisi
- Tez No: 835451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çözümlenmemiş önemli bir soru, okuma stratejisi öğretiminin etkinliğinin hala var olup olmadığı ve okuma anlama stratejilerinin farklı dillere aktarılıp aktarılamayacağıdır. Bu tür bir araştırmanın sonuçları, yeni eğitimsel görüşlere yol açabilir ve öğretim kaynaklarının gelişimine etki edebilir. Bu çalışma, L2 öğrenme sürecinde edinilen okuma stratejilerinin L3 okuma anlama sürecinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, strateji eğitiminin L2 ve L3'deki okuma anlama becerilerini geliştirmedeki etkililiği de incelenecek ve L2 ve L3 öğrenmede okuma stratejilerinin kullanımındaki olası farklılıklar araştırılacaktır. Çalışma için araştırma soruları, strateji eğitiminin katılımcıların L2 (İngilizce) ve L3 (Almanca) okuma becerilerinde önemli bir gelişme yaratıp yaratmadığı ve katılımcıların L2 ve L3 için kullandığı stratejiler arasında bir fark olup olmadığıdır. Nicel araştırma yöntemi ve deneysel tasarım kullanılarak, toplam 40 katılımcıya okuma stratejisi eğitimi verilmektedir. L2 ve L3 eğitimi için talimat öncesinde ve sonrasında bir ön ve bir son test uygulanır. Ayrıca, son testler sırasında, okuma anlama stratejilerinin kullanımındaki farklılıkları araştırmak için beş ek soru sorulur. Analiz sonucunda, strateji eğitiminin L2 üzerinde önemli bir etkisi olduğu ancak L3 üzerinde etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, katılımcıların L2 ve L3 için okuma stratejilerini kullanımı arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Okuma anlama becerilerini geliştirmede okuma stratejisi öğretiminin hala önemli bir rol oynadığı sonucuna varılabilir. Bunun yanı sıra, L2 ve L3 arasındaki okuma stratejilerinin aktarılabilirliğini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Son olarak, katılımcıların L2 ve L3 öğreniminde benzer okuma stratejilerine daha çok güvendikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An important inquiry remaining unresolved is if the effectiveness of reading strategy instruction still exists and reading comprehension strategies can be transferred between diverse languages. The outcomes of such research could lead to fresh educational insights and influence the development of teaching resources. This study seeks to examine if reading strategies acquired during the L2 learning process can be applied to the L3 learning process for reading comprehension. Additionally, the effectiveness of strategy training in enhancing reading comprehension in both the L2 and L3 will be explored, as well as potential differences in the use of reading strategies between L2 and L3 learning. The research questions for the study are if strategy training create a significant improvement in the reading abilities of learners in their L2 (English) and L3 (German) and whether there is a difference between strategies used in L2 and L3. Through quantitative research method and experimental design, reading strategy instruction is conducted for totally 40 participants. A pre and a post-test are implemented before and after the instruction for L2 and L3 education. Also, five additional questions are asked during the post-tests to investigate the difference between the usage of reading comprehension strategy. The result of the analysis revealed that there is a significant effect of strategy instruction on L2 but not on L3. Also, it is revealed that there is not a significant difference between the usage of reading strategies by participants for L2 and L3. It could be concluded that reading strategy instruction is still a key for improving reading comprehension. Besides, further research is required to investigate the transferability of the reading strategies across L2 and L3. Finally, participants rely mainly on the similar reading strategies for both L2 and L3 learning.