Okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri
Aggression levels of secondary school students participating in school sports
- Tez No: 835458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı okul sporlarına katılan ortaöğretim öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin bazı değişkenler (okul türü, sınıf, cinsiyet, kardeş sayısı, branş, spor türü, haftalık spor saati, lisanslı spor yapma durumu ve anne baba medeni durumu) açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Düzce Merkez ilçede beş farklı ortaöğretim okulunda öğrenim gören ve okul sporlarına katılmış 357 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Buss ve Perry tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Demirtaş Madran (2012) tarafından yapılan Buss Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) uygulanmıştır. Buss Perry Saldırganlık Ölçeği toplamda 29 madde ve başkalarına fiziksel zarar verme ile alakalı fiziksel saldırganlık, öfkeyi saldırganlığın duygusal boyutu olarak ölçen öfke, saldırganlığın bilişsel boyutunu ölçmeyi amaçlayan düşmanlık ve başkalarını sözel yolla incitmekle alakalı sözel saldırganlık olarak toplam 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Buss ve Perry Saldırganlık Ölçeğinin tümü için Cronbach-Alfa katsayısı 0,85'dir. Araştırma sonucunda; okul türüne göre saldırganlık toplam puanlarında ve fiziksel, sözel saldırganlık ile düşmanlık alt boyutlarında, sınıf düzeyine göre saldırganlık toplam puanlarında ve fiziksel, sözel saldırganlık ve öfke alt boyutlarında, cinsiyete göre fiziksel, sözel saldırganlık ve düşmanlık alt boyutlarında, branşa göre fiziksel ve sözel saldırganlık alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the aggression levels of secondary school students participating in school sports in terms of some variables (school type, grade, gender, number of siblings, branch, type of sports, weekly sports hours, licensed sports status and marital status of parents). The study group of the research consists of 357 students, who are studying at five different secondary schools in Düzce, Merkez in the 2022-2023 academic year and participated in school sports. The Buss Perry Aggression Scale (BPSS) developed by Buss and Perry and adapted to Turkish by Demirtaş Madran (2012) was used to collect data. The scale consists of 29 items in total and 4 sub dimensions: physical aggression related to physically harming others, anger as the emotional dimension of aggression, hostility to measure the cognitive dimension of aggression, and verbal aggression related to hurting others verbally. The Cronbach Alpha coefficient for the entire Buss and Perry Aggression Scale is 0.85. Research indicates; a statistically significant difference (p0.05).