Sultan II. Abdülhamid döneminde taltîfât (1876-1909)
Rewarding during the reign of Sultan Abdülhamid II. (1876-1909)
  1. Tez No: 835463
  2. Yazar: MERYEM ÇEKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYA DOĞANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada Sultan II. Abdülhamid döneminde taltîfâtın ne sıklıkta, hangi amaç ve işlev doğrultusunda gerçekleştirildiği incelenmeye çalışılmıştır. Tarihsel araştırma yöntemi esas alınarak hazırlanan çalışmada taltîfler yapılırken nasıl bir yol izlendiği, tarihsel süreçte taltîf mekanizmasının şekil, uygulama bakımından uğradığı değişiklikler ve suistimaller detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sultan II. Abdülhamid döneminde devlete üstün hizmet ve fayda sağlayan yerli-yabancı, Müslim-gayrimüslim kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın her kesimden insan taltîf edilme onuruna erişmiştir. Sultan II. Abdülhamid'in kişilere yönelik taltîf uygulamaları madalya, nişan, rütbe, atıyye, konak, at, halı vb. ile ödüllendirme şeklinde olmuştur. Devletten paye almak dışında herhangi bir maddi getirisi olmayan madalya ve nişanlar doğrudan veya talep üzerine tevdi edilmiştir. Gönül okşama, takdir etme, muhalif kesimleri yanına çekme, iyi niyete yatırım, devlete ve hükümdara bağlılığı artırma gibi pek çok amacı içinde barındıran taltîf uygulamalarına devletlerarası ilişkilerde de rastlanmıştır. Bu şekilde kişiler himaye altına alınarak sistemin bir parçası haline getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the frequency, purpose and function of rewarding during the reign of Sultan Abdülhamid II is analyzed. This study, which is based on the historical research method, examines in detail the way in which reward was carried out, the changes in the form and practice of the reward mechanism in the historical process, and the abuses. During the reign of Sultan Abdülhamid II, people from all walks of life who rendered outstanding service and benefit to the state were honored without discrimination between local and foreign, Muslim and non-Muslim, men and women. Sultan Abdülhamid II's rewarding practices for individuals were in the form of medals, order, rank, atıyye, mansion, horse, carpet, etc. Medals and orders, which did not have any material return other than receiving a share from the state, were awarded directly or upon request. Rewarding practices, which included many purposes such as flattery, appreciation, attracting opponents investing in goodwill, and increasing loyalty to the state and the sovereign, were also encountered in inter-state relations. In this way, individuals were patronized and made a part of system