Türkiye'de İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programlarıyla bağlantılı yüksek lisans tezlerinin konu ve yöntem açısından değerlendirilmesi (2000-2021)
Evaluation of master's theses related to Primary Education Religious Culture and Ethics curriculum in Turkey in terms of subject and method (2000-2021)
  1. Tez No: 835497
  2. Yazar: AZİZE OTURAKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Din eğitimi ve öğretimi, dini anlamada ve dinin önerdiği yaşam biçimini öğrenmede bireye rahberlik etme sürecidir. Bu rehberlik süreci; insanın fıtratında bulunan inanma ihtiyacı ekseninde, belirli ilke ve yöntemler doğrultusunda verilmelidir. Bireyde kazandırılması hedeflenen davranışlar yönünde hangi konuların verileceği, hangi kaynaklar ile araç ve gereçlerin kullanılacağı, hangi yöntem ve tekniklerle derslerin işleneceği gibi sorular din eğitiminde düzen ve planlamayı gerekli kılmaktadır. Din eğitimi ve öğretim programı bu gerekliliğe karşılık vermektedir. Bu noktadan hareketle İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretim programlarıyla bağlantılı yüksek lisans tezleri, örgün eğitimde öğretim programlarının önemi dikkate alınarak çalışmamızda konu ve yöntem açısından incelenmiştir. Araştırmadaki amacımız: İlköğretim DKAB öğretim programlarıyla bağlantılı yüksek lisans tezlerinin bir değerlendirmesini yaparak konuya bütüncül bir bakış kazandırmak, araştırmacıların tekrara düşmeden özgün çalışmalar ortaya koymasına yardımcı olmak ve bu konuyla ilgili ileride yapılacak olan çalışmalara kaynak oluşturmaktır. Araştırmada nitel yöntemlerden dökümantasyon metodu kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda İDKAB öğretim programlarıyla ilgili 67 yüksek lisans tezine ulaşılmış ve bu tezlerin sayıca azlığına dayanarak Türkiye'de bu kapsamdaki çalışmaların yeterli düzeyde ve çeşitlilikte olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Religious education and training, is the process of guiding individuals in understanding religion and learning the way of life recommended by religion. This guidance process should be given in line with certain principles and methods on the axis of the need to believe in the human nature. Questions such as which subjects will be taught in line with the behaviors aimed at the individual, which resources and tools and equipment will be used, which methods and techniques will be used to teach the lessons, necessitate order and planning in religious education. Religious education and training program meets this requirement. From this point of viewi master's theses related to Primary Education Religious Culture and Moral Knowledge curriculum were examined in terms of subject and method in our study, taking into account the importance of curriculum in formal education. Our aim in the research is to give a holistic view to the subject by making an evaluation of the master's theses related to the primary education DKAB curriculum, to help the researchers to produce original studies on this subject. Documentation method, one of the qualitative methods, was used in the research. As a result of our study, 67 master's theses related to IDKAB teaching programs were reached and based on the low number of these theses, it was seen that the studies in this scope in Turkey were not sufficient and diverse.