Öğrenmede psikolojinin etkisi açısından din öğretiminin zorunlu veya seçmeli oluşu
The being compulsory or ortional for the religiouns teaching in terms of the effects of psyhology in learning
- Tez No: 533080
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DODURGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan maddi ve manevi ihtiyaçları olan bir varlıktır. Maddi ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl ki meslek eğitimi insan için vazgeçilmez bir unsur ise; manevi ihtiyacını karşılamak için Din Eğitimi de göz ardı edilemez. 3 Mart 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun çıkartılmıştır. Medreselerin kapatılmasıyla Din Dersleri konulmuştur. Bu dersler tekrardan 1939 yılına kadar program dışına çıkarılmış/kaldırılmıştır. 1939 dan 1949 yılına kadar yani yaklaşık 10 yıl Milli Eğitimin hiçbir kademesinde Din ve Ahlak dersleri yer almamıştır. 1948 yılından sonra“çok partili hayata geçiş ile”isteğe bağlı olarak ve kademeli bir şekilde Din dersleri okul programlarında yerini almıştır. Halkın %95'inin onayladığı 1982 Anayasası(24. Maddesi) ile birlikte Din dersleri ilköğretim ve ortaöğretimde zorunlu ders olmuştur. 30 Mart 2012 tarihinde kabul edilen ve 11 Nisan 2012 yılında Resmi Gazetede yayınlanan 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak uygulanan 4+4+4 Eğitim Sistemi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile birlikte okullarda seçmeli din dersleri uygulamasına başlanmıştır. Bu kanun ile birlikte 2017 yılında Ortaöğretimdeki zorunlu ders saati her yıl olmak üzere yılda 2 saate çıkarılmıştır. Sonuç olarak günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda seçmeli ve zorunlu olarak iki çeşit Din Eğitimi ve Öğretimi verilmektedir. İsteyen veliler bir dilekçe ile zorunlu Din Din kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin yanında çocuklarına Kur'an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler ve Peygamberimizin Hayatı derslerinin eğitim-öğretimini aldırabilmektedir. Bu bağlamda araştırmamızın temel problemi; zorunlu veya seçmeli din, ahlak ve değer derslerinin programda yer alışı hakkında öğrencilerin düşüncelerin neler olduğu, bu derslerin onların psikolojisini, özgürlük-sorumluluk ve bilgi-cahillik açısından nasıl etkilediğini, onları seçmeli derse iten veya bunlardan uzaklaştıran şeylerin neler olduğunu ve hangi faktörlerin bu tercihleri etkilediğini; seçilen derslerin nasıl değerlendirildiğini ortaya koymaktır. Araştırmamızda“durum çalışması”tercih edilmiştir. Araştırma evreni Türkiye'nin nüfus açısından en büyük ili olan İstanbul'da bulunan Ortaöğretim(Lise) kurumlarıdır. Çalışmamızda İstanbul'da bulunan Ortaöğretim(Lise) kurumları içinden örneklem seçilmiştir. Araştırmada görüşme (mülakat) ve doküman incelemesi (dökümantasyon) teknikleri kullanılarak veri toplanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human (human being) is an entity who has the spiritual and material needs.Just as the vocational education wihich is an essential element meeting People's material needs , the religious education can not be ignored for the spiritual needs of one , either . ''The Law on Unification of Education'' was enacted on March 3 , 1924. With the closure of the madrasas , religion courses were adapted. These courses were removed from the curriculum till 1939. '' The Religious and Moral Education'' wasn't in any education stages from 1939 to 1949 which was about 10 years. After 1948 , with the transition to multi-party system , the religion courses have taken its place in the school curriculum in an optional and gradual way. By the law 1982 (24th Article), which is approved by %95 of the public (community) , the religion courses have become a compulsory lesson in the Primary and Secondary education. By the means of Primary Education Law no 6287 , adapted on 30 March 2012 and published on official journal , 4+4+4 education system and Law of Amendment Act ; Elective Religion courses have begun to be applied at schools in addition ; in 2017, compulsary hours of the courses in secondary schools were increased to 2 hours for every years. As a result , Religious Education and Teaching are provided as an optional and compulsary at the schools under Ministry of National Education . While parents who want their children to be exempted from all religion courses can submit a petition , the ones who are willing to have the course ,can take The Quran ,Basic Religious Knowledge and The life of the Probhet Muhammed beside Ethics and Religious Culture. In this context , the main research problem is what the students think about the compulsary or optional religion and the ethic courses affect the students phychology in terms of freedom-responsibility and knowledge –ignorance , what makes the students choose or distance themselves from elective course , which factors cause these decions and to state how the selected courses are being evaluated. In this research '' case study '' is prefered. The target population of the study is secondary education institution located in İstanbul which is one of the major city in terms of population in Turkey. In our study,samples are chosen among the secondary schools in İstanbul. In this research , the data is gathered by the interview and documentation techniques.