Tuğluklu hâkimiyeti döneminde Pencap ve çevresinde çıkan isyanlar (1320-1414)
Revolts in Punjab and its surroundings during Tughluq domination (1320-1414)
- Tez No: 835506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türklerin Hindistan coğrafyasında İslamiyet öncesi dönemle birlikte bin yılı aşkın bir hâkimiyeti söz konusudur. Devasa Hindistan coğrafyasındaki bu hâkimiyet zaman zaman sekteye uğrasa da yerel düzeyde devam edebilmiş veya bir süre sonra yeni bir Türk devleti bölgede üstünlüğünü kabul ettirmiştir. Zamanla kalabalık yerli unsurlarla karışan Türkler, bölgeye adapte olmuş ve üstün savaşçı özellikleriyle diğerlerinden ayrılarak kendilerine saygın bir konum elde edebilmişlerdir. Pencap, çoğu zaman Türklerin Hindistan'a giriş kapısı olmuş, Türkler buraya bazen üs kurmuş, bazen de Pencap'ı yurt tutmuştur. İskitler ile birlikte Hindistan'ı yurt tutan Türkler, ardından Kuşanlar, Akhunlar, Gazneliler ve Dehli Türk Sultanlığı hanedanlarıyla yüzyıllar sürecek kalıcı bir üstünlük tesis etmişlerdir. Bu hanedanların en ihtişamlılarından olan Tuğluklu hanedanı, özellikle Sultan Muhammed Tuğluk döneminde Hindistan genelinin tek hâkimi konumuna yükselmiş aynı zamanda da bu otoriteye karşı sayısız isyan girişimi yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a historical reality that the Turks dominated the Indian geography for more than a thousand years together with the Pre-Islamic period. Although this dominance in the gigantic Indian geography was interrupted from time to time, it was able to continue at the local level or after a while, a new Turkish tribe made the region accept his supremacy. Mixing with the crowded local elements of the times, the Turks adapted to the region and they were distinguished from other tribes with their superior warrior characteristics. Punjab has often been the entrance gate for the Turks to India, sometimes established a base and sometimes a homeland, which the Turks took. The Turks who settled in India together with the Scythians, and then the Kushans, Huns, Ghaznavids and dynasties of the Turkish Sultanate of Delhi, established a permanent superiority that would last for centuries. One of the most magnificent of these dynasties, the Tughluq dynasty, especially during the reign of Sultan Mohammed Tughluq, rose to be the sole ruler of India, but at the same time, there were numerous rebellion attempts against this Sultan.