Hindistan İslâm devletlerinden Behmenîler (1347-1527)
Behmanids of the Islamic state of India (1347-1527)
- Tez No: 873604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EĞİLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
“Hindistan İslâm Devletlerinden Behmenîler (1347-1527)”adlı çalışma da Delhi Türk Sultanlıklarından Tuğluklu hizmetinde bulunan emîr-i sâde Hasan Gangu'nun Devletâbâd isyanı neticesinde kurduğu ve 180 yıl boyunca 18 hükümdar tarafından yönetilen Behmenî Devleti ele alınmıştır. Yaklaşık 2 asır boyunca Dekken bölgesini hakimiyet altında tutan söz konusu devletin kurucu sultanı Alâeddin Behmen Şah'ın nesebi henüz ihtilaflı bir konu olsa da bünyesinde barındırdığı ve azımsanamayacak kadar büyük bir orana sahip Türk nüfusu ile oldukça eski dönemlerden beri Hindistan coğrafyasında siyasî varlık gösteren Türklerin devamlılığı sağlanmıştır. 1206-1414 yılları arasında Delhi merkezli kurulan, Türk kökenli 5 hanedan tarafından yönetilen ve oldukça geniş bir coğrafyayı hakimiyeti altına alan Delhi Türk Sultanlığının yıkılmasından sonra dahi Türkler, Behmenî Devleti'nin bünyesinde siyasî etkinliklerini sürdürmeye devam etmişlerdir. Nihayetinde Behmenî Devleti'nin yıkılmasından sonra devlet erkanı içerisinde yer alan Türk emîrler, Behmenî sultanlarının misyonunu üslenmiş ve kurdukları siyasî teşekküller sayesinde Türkler, bölgede kesintisiz şekilde varlık göstermeye devam etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“Behmenids among the Islamic States of India (1347-1527)”, the Behmenid State, which was founded as a result of the Devletâbâd rebellion of Amîr-i sâde Hasan Gangu, who was in the service of Tuğluklu, one of the Turkish Sultanates of Delhi, and ruled by 18 rulers for 180 years, is discussed. Although the lineage of Alaeddin Behmen Shah, the founding sultan of this state, which held the Dekken region under sovereignty for about 2 centuries, is still a controversial issue, the continuity of the Turks, who have been politically present in the Indian geography since ancient times, has been ensured with the Turkish population, which has a considerable proportion. Even after the collapse of the Turkish Sultanate of Delhi, which was established in Delhi between 1206-1414, ruled by 5 dynasties of Turkish origin and dominated a very wide geography, Turks continued to maintain their political activities within the Behmenid State. Eventually, after the fall of the Behmenid State, the Turkish emirs within the state power assumed the mission of the Behmenid sultans and the Turks continued to have an uninterrupted presence in the region thanks to the political organisations they established.