Bingöl ekolojik koşullarında farklı ekim sıklıklarının bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinde verim ve verim özellikleri üzerine etkisi
The effect of different sowing frequencies on the production and production properties of som chickpea (Cicer arietinum L.) varieties in Bingol ecological conditions
  1. Tez No: 835548
  2. Yazar: ÖMER FARUK AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde 2017 yılında gerçekleştirilen bir araştırmayı ele almaktadır. Bu araştırmanın amacı, nohutta farklı bitki sıklığı uygulamalarının verim ve verim öğeleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Araştırmada üç farklı nohut çeşidi (Işık-05, ILC-482 ve Yaşa-05) altı farklı ekim sıklığında (20, 30, 40, 50, 60 ve 70 bitki/m2) ekilerek çeşitler arasında bitki boyu, bitkide dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, tanedeki protein oranı, metrekaredeki bitki sayısı, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi ve yüz tane ağırlığı gibi değerler incelenmiştir. Çeşitler üzerinden ekim sıklıklarına göre birim alan tane veriminin 70 kg/da ile147,8 kg/da aralığında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmada en yüksek tane veriminin her üç çeşitte de (Işık-05, Yaşa-05 ve ILC-82) sırasıyla 166,7 kg/da, 141,67 kg/da ve 135,9 kg/da olmak üzere 70 cm sıklıkta elde edilmiştir. Bu bulgular, nohut yetiştiriciliğinde farklı bitki sıklıklarının verim ve verim öğeleri üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Araştırma sonuçları, çiftçilere nohut yetiştiriciliğinde doğru çeşit seçimi ve uygun bitki sıklığı uygulamalarının tane verimini artırma potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Based on the study conducted at the Agricultural Research Farm of Bingol University in 2017, the effects of different plant densities on yield and yield components in chickpea were investigated. The trial utilized a randomized block design with four replications, employing three different cultivars: Işık-05, ILC-482, and Yaşa-05. Six different plant densities ranging from 20 to 70 plants/m2 were tested. The study evaluated various parameters including plant height, number of branches per plant, first pod height, pod numbers per plant, kernel numbers per plant, seed protein rate, plant numbers per square meter, biological yield, seed yield, and harvest index. It has been determined that the grain yield per unit area varies between 70 kg/da and 147.8 kg/da according to the planting frequency on the cultivars. In the study, the highest grain yield was obtained in all three cultivars (Işık-05, Yaşa-05 and ILC-82) at a density of 70 cm, 166.7 kg/da, 141.67 kg/da and 135.9 kg/da, respectively. It is worth noting that the findings of this study are specific to the conditions and cultivars used in the experiment. The results may vary under different environmental conditions and with other chickpea cultivars.