Development and effıcacy assessment of two recombınant adenovırus-based vaccıne candıdates agaınst crımean-congo hemorrhagıc fever
Kirim-kongo kanamali ateşi̇ne karşi iki rekombinant adenovirüs tabanli aşi adayinin geliştirilmesi ve etkinliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 835549
  2. Yazar: SHAIKH TERKIS ISLAM PAVEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZDARENDELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsü (KKKAHV), Nairoviridae ailesine ve Bunyavirales takımına ait olup, kene tutması veya enfekte hayvanların salgılarıyla temas yoluyla insanlara bulaşır. Kanamalı ateş gibi ciddi semptomlara yol açabilir ve %5 ila %30 arasında ölüm oranına sahiptir. Yüksek ölüm oranı ve etkili tıbbi önlemlerin eksikliği n edeniyle, KKKAH Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından öncelikli bir patojen olarak sınıflandırılmıştır. Türkiye'de günümüze kadar 10.000'den fazla vaka bildirilmiş olup ciddi bir KKKAH salgını yaşanmaktadır. Şu anda KKKAH için dünyada lisanslı antiviral vey a aşı bulunmamaktadır. Bu tezin amacı, KKKAH'na karşı Biyoinformatik Yoluyla Oluşturulan Korunmuş Antijen (BGCA) adı verilen bir antijen tasarım tekniği kullanılarak Adenovirüs (Ad) tabanlı rekombinant aşılar geliştirmektir. Bu çalışmada, Balkanlar, Rusya, Gürcistan ve ülkemizi temsil eden Ad BGCA KKKAHV nükleoprotein (NP) V ve Ad BGCA KKKAHV glikoprotein (GPC) V rekombinant Ad BGCA KKKAHV NP I VI aşı konstrakları elde edilmiştir. Bu tezde sunulan bulgular, özellikle KKKAHV'ne karşı Ad vektör tabanlı rekomb inant aşı adayları olan Ad BGCA KKKAHV GPC V + Ad BGCA KKKAHV NP I VI'nin immünojenisite ve koruyucu etkinliği konusunda ikna edici kanıtlar sunmaktadır. Aşılanan hayvanlar, KKKAHV'ne özgü antikor ve T hücre yanıtlarının yüksek seviyeleriyle karakterize ed ilen güçlü bir bağışıklık yanıtı sergilemiştir. Daha da öneemlisi, Ad BGCA KKKAHV GPC V + Ad BGCA KKKAHV NP I VI aşı adaylarınınn, transgenik bir hayvan modelinde ölümcül KKKAHV eprüvasyonuna karşı %100 başarı oranıyla tam koruma sağladığının gösterilmesid ir. Bu son derece umut verici sonuçlar, KKKAHV enfeksiyonlarını önleme potansiyeline sahip bu aşı adaylarının geliştirilmesini ilerletmek amacıyla klinik çalışmalar yoluyla daha fazla araştırma gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV), belonging to the Nairoviridae family and Bunyavirales order, is primarily transmitted to humans through tick bites or contact with the blood of infected animals. This virus can lead to severe symptoms, such as hemorrhagic fever, and has a mortality rate ranging from 5 to 30%. Given its high fatality rate and the lack of effective medical countermeasures, CCHFV is classified as a high-priority pathogen by the who (WHO). Currently, Türkiye is experiencing an exceptional outbreak of Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF), with more than 10,000 reported cases. At present, there are no globally licensed antivirals or vaccines available for CCHFV. The aim of this thesis is to develop Adenovirus (Ad)-based recombinant vaccines by using a novel antigen design technique termed Bioinformatically Generated Conserved Antigen (BGCA) against CCHF. We have constructed to recombinant Ad-BGCA CCHFV nucleoprotein (NP) V and Ad-BGCA CCHFV glycoprotein (GPC) V that represent the Balkans, Russia, Georgia as well as our country and developed Ad-BGCA CCHFV NP I-VI construct representing all genotypes of the CCHFV. The findings presented in this thesis provide compelling evidence regarding the immunogenicity and protective efficacy of the Ad vector-based recombinant vaccine candidates, particularly the Ad-BGCA CCHFV GPC V + Ad-BGCA CCHFV NP I-VI vaccine candidate, against CCHFV. Immunized animals exhibited a robust immune response, characterized by high levels of CCHFV-specific antibodies and T-cell responses. Importantly, the Ad-BGCA CCHFV GPC V + Ad-BGCA CCHFV NP I-VI vaccine candidate demonstrated complete protection, achieving a 100% success rate, against lethal CCHFV challenges in a transgenic animal model. These highly promising results underscore the necessity for further investigation through clinical studies, aiming to advance the development of this vaccine candidate for potential use in preventing CCHFV infections in humans.