Ağız içi tarayıcıların renk ölçüm kapasitesinin değerlendirilmesi ve bireylerin diş renk dağılımının incelenmesi
Evaluation of color measurement capacity of intraoral scanners and investigation of individuals' tooth color distribution
  1. Tez No: 835554
  2. Yazar: BENGÜ DOĞU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILMAZ ATALI, DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, (Trios 3, 3Shape, Danimarka; CEREC Omnicam, Dentsply Sirona, Avusturya) ağız içi tarayıcı cihazların renk ölçme kapasitelerinin spektrofotometre (VITA Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Almanya) ile in-vivo elde edilen VITA Classical A1-D4 ve VITA 3D Master renk verileri ile kıyaslanarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Radyolojik ve ağız içi muayeneleri yapılarak çalışmaya katılımı uygun olan 15 son 6 ay içerisinde diş hekimi tarafından beyazlatma tedavisi uygulanmış ve 15 daha önce hiç beyazlatma tedavisi uygulanmamış 17-45 yaş arası katılımcı seçildi. Çalışmaya her bir katılımcının alt ve üst çene birinci küçük azı ve tüm ön bölge dişleri olmak üzere toplamda 480 diş dahil edildi. Belirlenen her bir dişin servikal, orta ve insizal bölgesinden Trios 3, CEREC Omnicam ve VITA EasyShade V cihazlarının belirlediği VITA Classical A1-D4 (VC) ve VITA 3D Master (V3D) sistem renk kayıtları alındı. Her ölçüm öncesi ağız içi tarayıcılar ve spektrofotometre cihazının kalibrasyonu tamamlandı. Dehidratasyonu önlemek ve standardizasyonu sağlamak için her katılımcının farklı cihazlarda ölçümü takip eden üç günde ve 24 saat arayla tamamlandı. Beyazlatma uygulanmış ve uygulanmamış dişler, alt ve üst çene, dişler önden arkaya sıralanarak ağız içi tarayıcıların renk ölçüm doğruluk oranları değerlendirildi. İstatiksel analiz için McNemar, Mann Whitney U ve Wilcoxon Testi ve Point Biserial Korelasyon Analizi kullanıldı. Önem düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vivo study was to determine the color measurement capabilities of intraoral scanner devices (Trios 3, 3Shape, Denmark; CEREC Omnicam, Dentsply Sirona, Austria) obtained in-vivo with a spectrophotometer (VITA Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Germany) and VITA Classical A1-D4 and It is evaluated by comparing with VITA 3D-Master color data. Materials and Method: After radiological and intraoral examinations, 15 participants had received bleaching treatment by a dentist in the last 6 months, and 15 had never received bleaching treatment before, were selected. A total of 480 teeth, including the lower and upper jaw first premolars and all anterior teeth of each participant, were included in the study. VITA Classical A1-D4 (VC) and VITA 3D Master (V3D) system color records determined by Trios 3, CEREC Omnicam, and VITA EasyShade V devices were taken from the cervical, middle, and incisal areas of each selected tooth. Calibration of intraoral scanners and spectrophotometer devices was completed before each measurement. To prevent dehydration and ensure standardization, measurements of each participant on different devices were completed on the following three days and at 24-hour intervals. The color measurement accuracy rates of intraoral scanners were evaluated by listing the teeth with and without bleaching, the lower and upper jaw, and the teeth from front to back. McNemar, Mann Whitney U and Wilcoxon Test and Point Biserial Correlation Analysis were used for statistical analysis. The significance level was taken as p0.05).