Covıd-19 pandemisi döneminde bireylerin diş ve diş eti sağlığıkonusundaki bilinç düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the consciousness level of about dental and gingival health in individuals during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 835553
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde daha önce insanlarda saptanmamış bir Corona virus (CoV) tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü insanlarda nedeni belirlenemeyen pnömoniye yol açan bu virüsu“yeni koronavirus 2019”(2019-nCoV) olarak isimlendirmiş ve Corona virüsün neden olduğu hastalığı (Coronavirus disease 2019- COVID-19) olarak tanımlamış, 11 Mart 2020 tarihinde pandemi olarak ilan etmiştir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi döneminde bireylerdeki diş ve diş eti sağlığı konusundaki bilinç düzeylerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na Ekim 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran bireylere 24 soruluk bir anket uygulandı ve 200 birey bu anket formuna eksiksiz yanıt verdi. Katılımcılar, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre alt gruplara ayrıldı. Tanımlayıcı istatistik olarak kategorik değişkenler için sayı ve yüzde değerleri verilirken, gruplar arası ilişkiyi incelemek için Ki kare testi veya Fisher's exact testi uygulandı. Sonuçlar p0,05). Katılımcıların %60'ı şiddetli periodontal hastalığın, COVID-19 tablosunu etkilemeyeceğini ileri sürdü. Sonuç: Cinsiyetin ve öğrenim düzeyinin bireylerin öz bakım ve ağız diş sağlığı farkındalığı üzerinde ayırt edici olduğu ancak COVID-19 pandemisi gibi tüm dünya için yeni olan bir sağlık krizi durumunda ağız ve diş sağlığı farkındalığı konusunda güncel verileri takip etmede yeterli gelmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: A Coronavirus (CoV) that has not been seen in humans before was detected in Wuhan, China in December 2019. The World Health Organization named this virus, which causes pneumonia of unknown cause in humans, as“new coronavirus 2019”(2019-nCoV) and defined it as the disease caused by the Corona virus (Coronavirus disease 2019- COVID-19), and declared it as a pandemic on March 11, 2020. The aim of this study is to evaluate the level of consciousness about dental and gingival health in individuals during the COVID-19 pandemic period. Materials and methods: A 24-question questionnaire was applied to individuals who applied to Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Marmara University between October 2020 and July 2021. 200 volunteers ranging 18-64 years completed the questionnaire. Participants were divided into subgroups based on gender and education level. While number and percentage values were given for categorical variables as descriptive statistics, Chi-square test or Fisher's exact test was applied to examine the relationship between groups. The results were evaluated at the p0.05). 60% of participants suggested that severe periodontal disease would not affect the prognosis of COVID-19. Conclusion: It showed that gender and education level are distinctive on individuals' self-care and oral and dental health awareness, but are insufficient in oral and dental health awareness in the event of a health crisis such as the COVID-19 pandemic, which the whole world is new to.