Kütüb-i Sitte'deki imanı ve cennete girmeyi nefyeden hadislerin tahlili
Ahadith of faith negation and non entering paradise in al-Kutub' al-sittah; Analysis study
  1. Tez No: 835610
  2. Yazar: HİLAL DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMEL FETTUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Allah (a.c.) bizlere emir ve yasaklarını hem Kuran'ı Kerim ile hem de Rasulullah'ın (s.a.v) hadisleri aracılığıyla bildirmiştir. Bu emir ve yasaklar çerçevesinde yapılan ameller, insanın cennete ya da cehenneme girmesine vesile olur. Rasulullah (s.a.v.) imanımızı koruyup, bizi cehenneme girmekten kurtarmak için inzar edici sıfatıyla bizleri uyararak bazı amellerden sakındırmıştır. Rasulullah'ın (s.a.v.) bu uyarılarından bazıları da çalışmamızın konusu olan imanı ve cennette girmeyi nefyeden amelleri bildiren hadislerdir. Çalışmamızda hangi ameller sebebiyle kişinin iman edenlerden olmayacağına, İslam dairesinden çıkacağına, cennete giremeyeceğine, cehenneme girerek azap edilmesine sebep olacağına dair rivayetler tespit edilerek, İslam alimlerinin bu hadislerdeki ifadeleri nasıl yorumladığı izah edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde iman ve İslam, günah ve fısk, küfür ve nifak, muhtelifü'l-hadis ve müşkilü'l-hadis, te'vil ve tefsir kavramlarının lügat ve ıstılah manaları verilmiş ve kavramların aralarındaki farklar izah edilmiştir. İslam Alimlerinin görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Cennetten Nefyeden Hadisler, Üçüncü bölümde İmandan Nefyeden Hadisler derlenmiştir. Çalışmamızda incelediğimiz hadislerin tahriçleri yapılmış, derecelerine, metinlerdeki farklılıklarına, ravi şemalarına, âlimlerin yorum ve açıklamalarına da yer verilmiştir. Hadislerde teâruz gibi gözüken durumlar açıklanmaya çalışılmış ve hadisle ilgili ortaya koyulan hükümlere detaya girilmeden yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuç kısmında ise hadislerden çıkarılan sonuçlar ve bu hadisleri nasıl anlamamız gerektiği konusunda genel hatlarıyla bilgi verilmiştir. Çalışmamızda incelemiş olduğumuz hadislerin sıhhat durumları ortaya konulmuş ve çalışmada yer alan hadisleri gösteren istatistik tablosu ile rivayetlerde kullanılan kalıp ifadelerin tablosu yapılarak çalışma özetlenmeye çalışılmış ve tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various AYAT and Hadiths have been mentioned in the Qur'an and Sunnah about the actions that may bring a person into Paradise or take him out of paradise and bring him into hell, as well as the actions and conditions that may make him a Muslim, or a believer in God Almighty, or bring him out of the circle of faith to the circle of disbelief, immorality, or disobedience. Muslim scholars had different opinions methodology in understanding or deducting sharii jurisprudential provisions dealing with that Hadiths. The researcher colected those Hadiths related to the mentioned subject that narated in al-Kutubi'l Sittah, and other Hadith resources. The researcher analyzed the ISNAD and MATIN of these Hadiths, and explained the differenet opinions of the various muslims scholars (AHLU'SSUNNAH, AHLU'l-HADTH, AL-MATURIDIYYAH, AL-ASHARIYAH etc.) regarding understanding and applying these Hadiths. This study consisted of three chapters and conclusion, the first chapter defined the terms lexicon, terminology and concepts of Iman and Islam, sin, blasphemous, Mukhtelifu'l Hadith Müşkilu'l Hadith, definition and the differences of Te'vil and Tafsir. In the second chapter the researcher studied Hadiths that contains forbids someone from entering paradise. While in the third chapter the researcher studied Hadiths that erase or remove faith and transfer faith from disbelief. In the conclusion, the researcher presented the important results and recommendations that he reached, and the statistical tables related to the sources and status of Hadiths. The researcher followed the complete induction method in studying the Hadiths related to the subject of the study in al-Kutubi'l Sittah, and incomplete induction method to study some Hadiths related in other sources of Hadith, in addition to the method of analysis and criticism in explaining hadiths and benefiting from the sayings of scholars and their schools of thought in understanding and applying these hadiths, and knowing the sources of hadiths and their degree in terms of health and weakness.