İş kazalarında çalışanın ve çalışma ortamının etkilerinin, risk analizine dinamik etkisi ile dinamik risk analizi oluşturulması üzerine bir çalışma
A study on creating a dynamic risk analysis with the dynamic effect of the effects of the employee and the working environment on risk analysis in occupational accidents
- Tez No: 835611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALPER ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, çalışanın ve çalışma ortamının etkilerinin, risk analizine dinamik etkisi ile dinamik risk analizi oluşturulmasındaki rolleri incelemiştir. Çalışmada 2021 yılında maden (n=30) ve metal (n=23) sektörlerinde çalışan, bir maden (Şirket I) ve bir metal şirketinden (Şirket II) 53 çalışandan veri toplamıştır. Çalışanlardan demografik bilgi formu, önceki kaza ve ramak kala öyküleri, Pittsburgh Uyku Kalitesi (PSQI) ölçeği, nabız, uyku seviyeleri ve dikkat testleri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic effect of the effects of the employee and the working environment on the risk analysis and their roles in creating a dynamic risk analysis are examined. Data were collected from 53 employees from a mining company (Company I) and a metal company (Company II) working in the mining (n=30) and metal (n=23) sectors in 2021. Demographic information form, previous accident and near miss histories, Pittsburgh Sleep Quality (PSQI) scale, heart rate, sleep levels and attention tests were collected from the employees.