Aksiyomatik tasarım ilkeleriyle enerji sektöründe yalın uygulamalar
Lean applications in the energy sector with axiomatic design principles
  1. Tez No: 835642
  2. Yazar: SELCAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aksiyomatik tasarım yöntemi, tasarımcılara verilen tasarım problemi için çözümleri değerlendirme olanağı sağlayan bir sistemdir. Bu yöntem, tasarımcıların tasarımlarını sürekli olarak iyileştirmelerine, hatalı ve sorunlu süreçleri azaltmalarına ve alternatifler arasından en iyi olanı seçmelerine yardımcı olur. Bu tez kapsamında enerji sektöründe yer alan bir firmanın yalın dönüşümü için aksiyomatik tasarım kullanılmıştır. Aksiyomatik tasarımın bir aşamasında yalın üretim tekniği olan değer akış haritalama yöntemi, işletmelerde üretim sürecinin detaylarını gösteren ve üretim sürecinin anlaşılmasını sağlayan bir araçtır. Bu haritalar sayesinde akıştaki darboğazlar tespit edilmiş kaizen önerileri yapılmıştır. Aksiyomatik tasarım yalın dönüşüm süreç aşamalarının nasıl yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ele alınan çalışan atama problemi için bir matematiksel model önerisi yapılmıştır. Bu model çalışanlar arasındaki iş yükü dengesizliğini minimize etmek amacını içermektedir. Yöntembilimin uygulanması ile işçi sayısındaki farklılığın toplam çalışma süresine olan etkisi görülmektedir. Çalışma planı işçi sayısını kişi başı ortalama çalışma süresine göre temel alınıp dengeli bir dağılım yapılabildiğini göstermektedir. Firma yalın dönüşüm sürecini sistematik bir şekilde ele aldığında israf noktaları, atıl süre ve maliyetlerin minimize edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Axiomatic design method allows designers to evaluate solutions for a specified design problem. Designers can select the best alternatives that reduce faulty and challenging progressions. Within the scope of this thesis, axiomatic design was used for the lean transformation of the company in the energy sector. Value stream maps, which are one of the lean production techniques at one stage of axiomatic design, are a tool that shows the details of the production process in enterprises and provides an understanding of the production process. Thanks to these maps, the bottlenecks in the flow were determined and kaizen suggestions were made. Axiomatic design reveals how the lean transformation process stages should be managed. A mathematical model has been proposed for the employee assignment problem This model includes the aim of minimizing the workload imbalance among employees. With the application of the methodology, the effect of the difference in the number of workers on the total working time is seen. The work plan shows that a balanced distribution can be made when the number of workers is based on the average working time per person. Systematic handling of the lean transformation process by the company minimizes the cost, reveals the waste points and indolent time.