Akademisyenlerin çalışan gebelere yönelik tutumu
Attitudes of academicians towards working pregnant women
- Tez No: 835643
- Danışmanlar: PROF. ÖZEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kadın, çalışma hayatına girişinden itibaren birçok sorun ile karşılaşmaktadır. Toplumun sahip olduğu yazılı olmayan fakat yerleşmiş olan ilkeler özellikle kadının gebelik süreçlerinde çalışma hayatını farklı yönlerde etkilemesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı toplumda aydın, gelişimin öncüsü olarak kabul edilen akademisyenlerin çalışan gebelere yönelik tutumunu ortaya koymaktır. Çalışma Şubat 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'ne bağlı olarak çalışan akademisyenlerin çalışan gebelere yönelik tutumu saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Evrende yer alan 2411 akademisyenden çalışmaya katılan 340 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Çalışan Gebelere Yönelik Tutum Ölçeği (ÇGYTÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme ve Google form üzerinden toplanmıştır. Verilerin analizi ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnow testi, bağımsız gruplar arası t testi, Varyans Analizi (F testi), Pearson korelasyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women face many problems from the moment they enter working life. The unwritten but established principles of the society affect women's working life in different ways, especially during pregnancy. The aim of this study is to reveal the attitude of academics, who are considered intellectuals and pioneers of development in society, towards working pregnant women. The study was conducted as a descriptive study between February 2022 and December 2022 to determine the attitude of academics working at Ondokuz Mayıs University (OMU) towards working pregnant women. Of the 2411 academicians in the population, 340 people who participated in the study constituted the sample of the research. Data were collected through face-to-face interviews and Google forms, using the Personal Information Form and the Attitude Scale Towards Working Pregnant Women (ASTWP). Data analysis was done with mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnow test, independent intergroup t test, Analysis of Variance (F test), Pearson correlation analysis.