Immanuel Kant's philosophical-anthropological approach to international relations: Freedom, equality and human rights within constitutional and international legality
- Tez No: 52141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez, uluslararası politikanın iç politikadan aksiyomatik ayrılığını ve yalıtılmışlığını Kant aracılığıyla sorgulamaktadır. Bu bağlamda,“kozmopoliten yönelimli cumhuriyetçi anayasalcılık”, belirleyici kavram olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Kant' la eleştirel bir diyalog içinde, Kant' m“uluslararası ilişkiler”yaklaşımının niçin doğrudan“eleştirel felsefe”nin bütünü içinde değerlendirilmesi gerektiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Kant' m“uluslararası ilişkiler”e yaklaşımı bize,“iç”ve“uluslarası”nı dikkate alan teorik bir çerçeve sunmaktadır. Kant' m praksis-yönelimli, geleceğe-dönük tarih anlayışı, kuramsal bir hümanizma ile birlikte, uluslararası ilişkiler teorisinde, moralite ile legaliteyi siyaset yoluyla biraraya getiren yeni ve farklı bir anlayışın inşasına imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to challenge the axiomatic separation and isolation of the international from the domestic politics through the medium of Kant. In this context, the“republican constitutionalism with a cosmopolitan intent”appears as the underlying concept. In a critical dialogue with Kant, this study tries to show why his position with respect to the“international relations”is directly locked into his critical philosophy as a whole. Thus, it demonstrates that Kant's approach to“international relations”provides us with a theoretical framework which considers“domestic”as well as“international”as interdependent parts of a cosmopolitan whole. The praxis-oriented, forward-looking conception of history together with a theoretical humanism lays down the foundations for a novel approach to the international relations theory, which combines morality with legality through politics. v