Makine öğrenmesi yöntemleri ile satış analizi uygulamaları
Sales analysis applications with machine learning methods
  1. Tez No: 835690
  2. Yazar: AHMET SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada ve ülkemizde kullanıcı alışkanlıklarının en sık değiştiği sektörlerinden birisi olan perakende sektöründe firmaların ekonomiksel anlamda daha avantajlı ve yüksek stok yüklerine girmeden ve ürün bulunurluğunu olumsuz bir şekilde etkilemeden özellikle hızlı tüketim ürünleri üstüne satış-stok dengelerini sağlamaları zorlaşmıştır, bu bağlamda geliştirilen bazı yapay zeka uygulamaları ve istatistiksel yöntemler bu satış-stok dengesinin kurgulanmasında başta gelen çözüm yollarından olmaktadır. Problemimizde Türkiye'de 171 büyük çapta mağazası olan ve farklı kategorilerde hızlı tüketim ürünlerinin satışını gerçekleştiren bir işletmenin temizlik ürünleri, kâğıt ürünleri, gıda dışı ürünleri ve kişisel bakım ürün grupları için iki yıllık satış verileri zaman serisi halinde firmadan temin edilip farklı yapay zekâ ile makine öğrenmesi ve istatistiksel metotlar kullanılarak bahsi geçen ürün gruplarının satış tahminleme çalışması yapılmıştır. Kullanılan Arima, Sarimax, Üçlü Üstel Düzeltme ve Prophet yöntemleri için her bir kategorinin tahminleme sonucu karşılaştırılıp farklı kategoriler için farklı metotların optimal sonuçları verdiği gözlemlenmiştir. Yapılan çalışma firma için örnek teşkil edip diğer kategoriler ve bölgesel satış özelinde uygulamaların geliştirilebileceği öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the retail sector, which is one of the sectors where user habits change most frequently in the world and in our country, it has become difficult for companies to maintain their sales-inventory balances, especially on fast moving consumer goods, without entering economically more advantageous and high stock loads and without adversely affecting product availability. Statistical methods are one of the leading solutions in the construction of this sales-stock balance. In our problem, two-year sales data for cleaning products, paper products, non-food products and personal care product groups of a business that has 171 large-scale stores in Turkey and sells fast moving consumer goods in different categories are obtained from the company in time series and machine learning is used with different artificial intelligence. Sales estimation study of the mentioned product groups was carried out using statistical methods. For the Arima, Sarimax, Triple Exponential Smoothing and Prophet methods used, the estimation results of each category were compared and it was observed that different methods gave optimal results for different categories. The study is presented as an example for the company and as a suggestion that applications can be developed in other categories and regional sales.