Investigation of electroless silver plating process on 0.68 catio3-0.32 Ca (Zn1/3Nb2/3) O3 ceramic composition
0.68 catio3-0.32 Ca (Zn1/3Nb2/3) O3 seramik kompozisyonu üzerine akımsız gümüş kaplama prosesinin incelenmesi
  1. Tez No: 835691
  2. Yazar: KARDELEN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kaplama teknolojisi korozyon direnci, iletkenlik, yüzey sürtünmesinin azaltılması ve estetik fayda sağlamak amacı ile geliştirilir. Gümüş akımlı veya akımsız yöntemler ile yüzey üzerine biriktirilebilinir fakat akımsız gümüş kaplama ile hem iletken hem de iletken olmayan kompleks geometriye sahip altlık malzemeler homojen kaplanabilir. Bu çalışma kapsamında, katalitik olarak inaktif 0.68 mol fraksiyonlu kalsiyum titanat ve 0.32 mol fraksiyonlu kalsiyum zirkonyum niobat rezonatör seramik sistemleri üzerinde akımsız gümüş kaplama optimizasyonu çalışılmıştır. Ön işlem süreçlerinin ile birlikte akımsız gümüş kaplama banyosu optimize edilmiş ve yüzde 5 hidroflorik asit dağlamasının ardından elde edilen pürüzlü yüzeylere iki aşamalı metalizasyon prosedürü uygulanmıştır. Paladyum aktivasyonundan sonra seramikler iç farklı kaplama banyosuna daldırılmıştır. Yüzey morfolojisi, elemental analizi ve kaplama kalınlığı numunelerin üst ve enine kesitlerinden taramalı electron mikroskobu, enerji dağılımlı spektroskopi ve x-ışını florışıması ile analiz edildi. Faz oluşumu analizi x-ışını kırınımı ile analiz edildi. Sensitizasyon banyosu 2 ve aktivasyon banyosu 2 olarak ile tanımlanan optimum metalizasyon prosedürü sonrasında 60 santigrat derecede 20 mililitre etilendiamintetraasetik asit ilavesi içeren akımsız gümüş kaplama banyosu ile 1 saat sonunda elde edilen maksimum kaplama kalınlığı 13.46 mikrometre olarak kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Coating technology is carried out to provide corrosion, conductivity, surface friction, and aesthetic benefits. Silver plating is carried out with or without electricity, but it is possible to make homogeneous coating on both metallic and non-metallic substrates that have complex geometry with electroless silver plating. In the scope of this study, optimization of electroless silver plating was studied on catalytically inactive 0.68 mole fraction of calcium titanate and 0.32 mole fraction of calcium zirconium niobate resonator ceramic systems. An electroless silver plating bath was optimized along with the pretreatment processes, and two-stage metallization was applied to rough surfaces obtained after 5 percent hydrofluoric acid etching. The ceramic was immersed in three different coating baths after palladium activation. Surface morphology, elemental analysis, and coating thickness of the top and cross-section of samples were analyzed using scanning electron microscopy, energy dispersive spectroscopy, and x-ray fluorescence. Phase formation analysis was done with X-ray diffraction. The optimum metallization procedure was identified as sensitization bath-2 and palladium bath-2, and the maximum coating thickness obtained after 1 hour with the addition of 20 milliliters of ethylenediaminetetraacetic acid at 60 degrees Celsius was recorded as 13.46 micrometers.